Engelli Personel Sgk Girişi

gokhan_tuana

Katkı Sunan Üye
Işkur üyelik işlemleri,engelli arkadaşın kaydı derken 14857 nolu yasayı seçerek zirve programından sgk girişini gerçekleştirdim.sgk priminin tamamını devlet karşıladığını söylediler %44 engelli arkadaş.sorum

1.bordro hazırlarken nelere dikkat etmeliyim?
2.tahakkukta kişinin primi sıfır mı çıkmalı?
3.gelir vergisine (muhtasara) konu olacak mı?

Zirve kullanıyorum.şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhabalar ben logo kullanıcısıyım fakat sorularınızı yanıtlamamda programla ilgisi olduğunu düşünmüyorum, yardımcı olmak istedim nacizane olarak.

1-14857 sayılı teşvikten yararlanan personellerim benim de var. Bordro hazırlarken personelin vergi indirimi alabilir yazısı var ise gelir vergisi hesaplaması yapılırken özür derecesine göre devlet tarafından her yıl değişerek belirlenen tutarlar kadar indirim yaptırırsınız . Bu da kullandığınız programın ilgili kısmında vardır. Muhtelemen oradan özür derecesini seçer kaydedersiniz. Eğer vergi indiriminden yararlanabilir yazısı yok ise diğer normal personellerle aynı olmalı hesaplamalar.

2-sgk e bildirge gönderilirken kanun no 14857 yazıyorsunuz bu kişinin satırına. Ayrı bir tahakkuk oluşturuyor sistem ve tahakkukta prim 0 çıkmıyor Yüzde 5 teşvik ayrı olarak hesaplanıyor Sonra geriye kalan primlerden işçi kısmı düşüldükten sonra kalan oranlar yani sgk işveren hissesi sadece teşviğe konu oluyor . O da yanlış hatırlamıyorsam yüzde 15,5 teşvik tutarı hesaplanıyor. ( yüzde 5 zaten 5510 dan kaynaklı düşülmüştü toplam yüzde 20,5 işveren hissesi teşviği almış oluyorsunuz.) İşçi kısmı ve işsizlik işçi + işveren kısmı + damga vergisi ödeniyor yani. Tahakkuk 0 çıkmıyor.

3-Muhtasarda engelli işçi sayısı bölümüne personel sayısı yazılarak belirtiliyor. Gelir vergisi ile alakalı olarak eğer personel vergi indiriminden yararlanabilir yazısı aldırdıysanız özür derecesine göre vergi indiriminden bordro hazırlarken zaten o hesaplama kısmında indirimi uygulamış olursunuz. Otomatikmen gelir vergisi o indirim tutarı kadar eksik hesaplanmış olur zaten.

Kolay gelsin , umarım yardımcı olmuşumdur.

Çok teşekkür ederim okadar güzel anlamışsınız ki yaptığım işlemleri teyit etmiş oldum içim rahatladı tekrar tekrar teşekkür ederin..

Rmuhasebe sizi tekrar rahatsız ediyorum ama 2.ay tahakkuku hazırlarken ;

gelir vergisi matrahı ait olduğu ay ve önceki aylar toplamı bordroda çıkıyor ya bende sadece ait olduğu ayın gelir vergisi matrahı çıkıyor.hatta sistemde dikkat etmem konusunda ikaz ediyor.diyorki;

DEVİR VERGİ MATRAHI '0' HESAPLANMIŞTIR.LÜTFEN MAYISTA BORD.HAZIRLAYIP HAZ.BAKIN

Rmuhasebe sizi tekrar rahatsız ediyorum ama 2.ay tahakkuku hazırlarken ;

gelir vergisi matrahı ait olduğu ay ve önceki aylar toplamı bordroda çıkıyor ya bende sadece ait olduğu ayın gelir vergisi matrahı çıkıyor.hatta sistemde dikkat etmem konusunda ikaz ediyor.diyorki;

DEVİR VERGİ MATRAHI '0' HESAPLANMIŞTIR.LÜTFEN MAYISTA BORD.HAZIRLAYIP HAZ.BAKIN

Rahatsızlık değil de siz hangi programı kullanıyorsunuz bilemiyorumki şimdi neden böyle bir uyarı veriyor size?

Ben zirve kullanıyorum.aslında mantık olarak g.v matrahı devri bir ay önceki beyandan gelmesi gerekmez mi?engellilerde farklı bir durum mu var onu bilemedim.

Ben zirve kullanmıyorum , Logo kullanıyorum. Personelin sicil kartında Bordro bilgileri bölümünde sakatlık derecesi var oradan 3. derece diye seçiyorum başka bir işlem yapmıyorum, gelir vergisini kendisi olması gerektiği gibi hesaplıyor.