Erkek Sigortalının Ölümü Halinde Eşinin Emeklilik Durumu

Mrb.

Sigortalı erkek bir kişinin 1130 gün çalışmışlığı var bu kişi vefat ediyor bu durumda eşi aylığa bağlanırmı.

Mevzuatta 1800 iş günü
5 yıl da, 180 gün ve üzeri çalışmış olması yazıyo

Biz şimdi askerliği ni ödesek emekli olma ihtimali ne olur aradan 9 yıl geçmiş herhangi bir zaman aşımı söz konusumudur aylık bağlanmadığı takdirde toplu para alabilirmi alırsa da ne kadar alır...
Kolay gelsin

merhaba özge hanım ölen sigortalının hak sahiplerinin ölüm aylığından yararlanabilmeleri için ifade ettiğiniz gibi 1800 gün prim ve beş yıllık bir hizmetinin olması gerekir maalesef askerlik borçlanması böyle bir durumda sözkonusu olmaz emekliliği hak kazanmamış hak sahipleri ilgili bölge müdürlüğüne başvurarak toptan ödeme alabilirler bu ödemede sigortalı adına beyan edilmiş yaşlılık malullük ölüm sigorta primlerini alabilirler
sigorta mevzuatı muğlak ifadelerle dolu siz yine de askerlik borçlanması için bölge müdürlüğüne danışın
saygılarımla

merhaba özge hn,
askerlik ödemesi bu gibi durumlarda yapılabilir ama benim bildiğim en fazla 540 gün ödeme yaparsınız oda sizin gün sayınızı yine de doldurmaz
sonuç olarak toplu ödeme alması tek çare..

sayın özge
öncelikle dünkü mesajımda yanıltıcı bilgi olduğundan dolayı özür dilerim bu konuyu sizin için araştırdım dilerim faydalı olurum
506 sayılı sosyal sigortalar kanunu madde 60/c
"toplam olarak 1800 gün veya en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün malulluk yaşlılık ölüm sigortaları primi ödemiş durumda, ölen sigortalının hak sahibi kimselerine aylık bağlanır.
eğer ölen sigortalı askerlik yapmış ve askerlik borçlanması yapmamışsa hak sahipleri bu borçlanmayı yapıp ödeyerek aylık alma şartlarını kazanabilirler.
sayın özge merhumun toplam 1130 günü bulunmakta askerlik süreside 550 gün toplam=1680 gün
öncelikle merhumun sigorta primleri dökümüne bakmak lazım eğer 5 yıllık bir hizmeti varsa ve her yıla 180 gün isabet ediyorsa bu borçlanmayı yaparak hak sahibinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.
çalışmalarınızdan başarılar

bence tanım iki şarttan oluşuyor ve kişi iki şarttan bitini bağlarsa hak kazanacağını düşünüyorum

"toplam olarak 1800 gün veya en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün malulluk yaşlılık ölüm sigortaları primi ödemiş durumda, ölen sigortalının hak sahibi kimselerine aylık bağlanır.

iki farklı şartı iki renkte ifade ettim. çünkü 1 tanesinde koşulsuz 180 gün arıyor .diğerinde ise 5*180=900 gün arıyor.bir değerlendrirn derim

konu ile ilgili anayasa mahkemesi iptal kararı :
http://rega.basbakanlik.gov.tr/GUNLU/20051018-12.htm

Not: iptal edilen madede "...5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için..." yazılı olup sigortalılık;
5 yıl ise 5 * 180 = 900
6 yıl ise 6 * 180 =1080
7 yıl ise 7 * 180 =1260
8 yıl ise 8 * 180 =1440
9 yıl ise 9 * 180 =1620 gün gerekli