Eşinin Yanında Sigortalı Kadın...

Üyelik
20 Tem 2005
Mesajlar
58
Merhabalar,

X kişinin avukat olan eşinin yanında 120 gün ssk ya tabi çalışması Vardır.. Bu sürenin dolmasından sonra doğum yaptığında sağlık yardımı ve analık parası alması için bu şart yeterli midir ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
192
değerli aysen,
506 sayılkı ssk kanunu 3.maddesinde
I - Aşağıda yazılı kimseler bu kanunun uygulanmasında sigortalı sayılmazlar : B) İşverenin ücretsiz çalışan eşi,
denmektedir. gerisini buna göre avukat ve eşi düşünmelidir.

selamlar
 
K

Kemal

Ziyaretçi
İşverenin yanında çalışan eşi

Merhaba,

İşverenin yanında ÜCRETSİZ olarak çalışan eşinin sigortalı sayılmayacağı
506 sayılı kanunun 3.maddesi 1/B fıkrasında belirtilmiştir.Eğer işverenin eşi ücretli olarak çalışıyorsa sigortalı sayılır, bunun için işverenin işyeri kayıt ve belgelerinde ücret ödediğini göstermesi gereklidir.(Ücret ödediğini gösterdiğinde Sağlık yardımı ve geçici işgörmezlik ödeneği almasında hiçbir engel yoktur.)

506 sayılı Kanunun ilgili maddeleri aşağıdadır.
Kod:
Madde 48 -Analık yardımından yararlanma şartları

Analık sağlık yardımları ile emzirme yardımlarından veyahut maktu gebelik ve doğum para yardımlarından yararlanabilmek için:  

A) Sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün analık sigortası primi ödenmiş olması,   

B) Sigortalı erkek için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş olması ve sigortalının doğum yapan kadınla doğumdan önce evlenmiş bulunması,  
şarttır.
Kod:
Madde 49 -Geçici işgörmezlik ödeneği

(Değişik : 29.07.2003 - 4958 / 32 md. Y.T. 06.08.2003) Kendisi için doğumdan önceki bir yıl için de en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise, doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.  

(Ek : 29.07.2003 - 4958 / 32 md. Y.T. 06.08.2003)  Kadın sigortalının isteği ve doktorun onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, çalışılan süreler kadın sigortalının doğum sonrası sürelerine eklenir. 

Bu ödenek hiçbir şekilde kesilmez.
 
Üst