Eski Demirbaş Satış Fatura Kaydı

Arkadaşlar kullanım süresi dolmuş bir fotokopi makinasını kdv li olarak sattık. Bunun muhasebeleştirilmesi ve kdv si konusunda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. ;)

Ynt: Eski demirbaş satış fatura kaydı

Sayın Huzur:
Satılan Demirbaş Fatura içeriğini yazarsanız size yardımcı olabilirdim ama yinede aşağıdaki kaydı uygulayabilirsiniz.
---------/----------
100 (B)
257 (B)
254 (A)
391 (A)
679 (A)
---------/----------
kDV.%18
Satılan demirbaştan kar edildiği varsayımı ile 679 hes.kullandım.şayet zarar ediyorsa 689 n.hes.kullanbilirsiniz
selamlar

Ynt: Eski demirbaş satış fatura kaydı

Sayın huzur:
Düzeltiyorum 254 değil 255 olacak.

Ynt: Eski Demirbaş Satış Fatura Kaydı

1.KAYIT
100(B)
679(A)
391(A)
2.KAYIT
257(B)
689(B)
255(A)

İlgili Dönem Beyannamesinde de beyan edilir.
Böylece kdv beyannemesin deki matrah ile kayıtlarınız uyumlu olur,Ayrıca Gelir tablosu ilkelerinede uymuş oluruz.

buarada kdv beyannamesine sadece satış kdvsimi beyan ediliyor yani ilave edilecek kdvye mi yazılıyor..matraha 679 ilave ediliyor mu? anlamadığım 679 matraha ilave edilirse bunun ayrımı nasıl oluyor..Söz konusu hesapta sigorta tazminatları gibi alt hesap açarsak; bir alt hespta duran varlık satış hasılatı bunları kdvde beyan etmediğimiz için gelir tablosundaki ayrım nasıl oluyor? biraz karışık oldu ama..bunu bi türlü çözemedim

Sayın Arkadaşım

Demirbaş satışlarında KDV beyannamesinde ilave edilecek KDV ye yazılır. Matraha ilave edilmez çünkü bu durumda gelir tablosundaki satışlar toplamın KDV beyanlarınla tutmaz.

Şimdi demirbaşın bilançonda net aktif değeri sıfır kaldığına göre tamamı satış karıdır. Kaydın şöyle olmalı

Net aktif değeri sıfır olduğundan mizanında 255 teki rakamıyla 257 deki rakamı ya aynıdır yada 1 ytl gibi iz değeriyle temsil edilmektedir. Burada 255 hesap 100 (B) 257 hesapta 100(A) olduğunu varsayarsak ve demirbaşı 50+KDV ye 59 YTL ye satmışsak. Kaydımız şöyle olmalı

120 59
257 100
255 100
391.04 İlave KDV 9
679.01 Sabit Kıymt Sat Karı 50

tekrar etmek istiyorum 50 YTL matraha ilave edilmeyecek. 9 YTL KDV ilave edilecek KDV satırına eklenerek beyan edilecektir.

Sn.Huzur,
hayırlı günler.
Sn.yaggmur 'un çözümü uygun çözüm olarak gözükmektedir.
Yevmiye kaydında:
Gelir tablosu ilkeleri açıktır.Bknz.Sn.Nusret Kurdoğlu açıklamaları.
KDV de:
Tablo 1-Tevkifat uygulanmayan işlemler kısmında teslim ve hizmet bedeli , hesaplanan KDV yazacaksınız.
(10-11)
Teslim ve hizmetlerin karşılığını teşkil eden bedel (kümülatif) kısmında ayrıca gösterilecektir.

Sn.Uzman'ın çözümüne yanlıştır demem mümkün değil: yanlız tam açıklama ilkesi ile KDV çözümlemesinde
ilave edilecek KDV satırının kullanımını dikkate aldığımızda eksik kalan noktaların varlığını görecektir.Bu konuda forumlarda açıklamalarım mevcuttur.