Et Tesliminde KDV oranı

Üyelik
30 Mar 2007
Mesajlar
109
Konum
istanbul
mrb.
Kurumlar vergisi mükellefi olan bir KİT'in piyasadan toptan et satın alması durumunda hangi oranda KDV ödemesi gerekir.
şöyle ki, kdv mükellefiyeti de bulunan bu KİT'in KDV oranlarının belirtildiği I sayılı listenin sondan bir önceki bendinde belirtilen perakende satış kapsamında mı (%8 ) yoksa perakende değil de (% 1 ) olarak mı düşünmek gerekir.

I sayılı listenin bahsi geçen kısmı:
(2003/6666 sayılı BKK ile değişen paragraf) Bu listenin (2004/8301 sayılı BKK ile değişen ibare) 2,3 ve 6 ncı sıralarında yer alan ürünlerin perakende safhadaki teslimlerinde bu Kararın 1 inci maddesinin (a) bendinde öngörülen vergi oranı (%18), (2004/8301 sayılı BKK ile değişen ibare) 1 ve 4 üncü sıralarında yer alan ürünlerin perakende safhadaki teslimlerinde ise aynı maddenin (c) bendinde öngörülen vergi oranı (%8) uygulanır. Perakende safhadaki teslimden maksat; teslimi yapılan ürünlerin aynen veya işlendikten sonra satışını yapanlar ile işletmelerinde kullanacak olanlar dışındakilere satılmasıdır. Ürünleri, aynen ya da işlendikten sonra satanlar ile işletmesinde kullanacak olanların gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olmamaları halinde bunlara yapılan teslimler de perakende teslim sayılır.

söz konusu KİT'in KDV mükellefiyeti var. ve yemek bedellerinden KDV tahsil ediyor
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Et tesliminde KDV oranı

sorunuzun cevabı altını çizdiğiniz bölümde açıkça yazılı.
 
Üyelik
30 Mar 2007
Mesajlar
109
Konum
istanbul
Ynt: Et Tesliminde KDV oranı

ewet ama vergi dairesi sizin faaliyet konunuz lokantacılık gibi gıda sektörü değil olmaz diyor
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Et Tesliminde KDV oranı

kit aldığı etleri ne yapıyor? nasıl kullanıyor?
 
Üyelik
9 Ocak 2007
Mesajlar
552
Ynt: Et Tesliminde KDV oranı

Benzer sıkıntı bizim civarda da yaşanıyor.Son derece açık olan %1 dir.Defterdarlıktan bilgi alırsanız sıkıntı kalmayacaktır.Vergi dairelerinde Mahkeme kararından bahsediliyor,% 8 kesmelisiniz diyorlar......İşi bilene götürürseniz tamam %1 dir;mahkeme kararı olup olmadığı veya bununla ilgili olup olmadığı belli değilKolay gelsin
 
Üyelik
30 Mar 2007
Mesajlar
109
Konum
istanbul
Ynt: Et Tesliminde KDV oranı

kurum aldığı etlerle işçi ve memurlara yemek hizmeti veriyor. ve bu aldığı ücretlere KDV ekliyor.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Et Tesliminde KDV oranı

kit kdv mükellefi ve yemekten ücret alıyorsa işleyip satıyor, bedelsiz veriyorsa işletme bünyesinde kullanıyor demektir. yani altı çizili kısımda belirtilen perakende safhadaki teslim olmadığı açık.
 
Üst