Eta E-Defter Yevmiye Kayıtları

Merhaba
Eta v8 sql kullanıcıyım.Bağımlı müşavir olarak çalışmakta olduğum firma 2016 yılında
e defter ve efatura sistemine geçeceğinden versiyon 7'den versiyon 8'e geçmek zorunda kaldım.
Yeni programa uyum sağlamak bir yana yevmiye kayıtlarını e-deftere göre yapmaya çalışmakta oldukça zorluk çekiyorum.
Yaklaşık 1 aydır yaptığım bütün muhasebe işlemlerini hem v7'de hemde v8'de yaparak pratik yapmaya çalışıyorum.ancak takıldığım bir çok konu var ve eta teknik destek elemanlarının cevap veremediği konular zira haklı olarak yevmiye maddeleri konusunda biz karışamayız diyorlar.
Eğer siz, meslektaşlarımın içerisinde daha önceki yıllarda e-deftere geçip halen Etav8 kullanan varsa yardımlarını rica ediyorum.
Muhasebe programlarının mantığı genel olarak aynı olduğundan diğer programları kullanan meslektaşlarımdan da yardım bekliyorum.
En büyük korkum nisan ayında ocak ayının yevmiye defterini oluştururken yaptığım kayıtların hata vermesi ve geriye dönük düzeltme yapmak zorunda kalmak.

Takıldığım konular;
1-Belgesiz bir işlem yapacağım.Örneğin ücret bordrosu,
amortisman virmanı, kdv tahakkuku,muhtasar tahakkuku, kredi faiz tahakkuku, ,dönem sonu değerlemeler...vs.
Bu tür işlemlerin muhasebe kaydını nasıl oluşturuyorsunuz?
E-defter uygulama klavuzunda belgesiz işlemler varsa bunlar için belge tipini boş geçin yazıyor ve belge açıklamasına muhasebe fişi yazın deniyor.
Belge tipi'ni boş geçince program kayıt yapmıyor.Belge tipine muhasebe fişi işaretlediğimde ise evrak no istiyor.
Ayrıca evrak no olarak hangi numarayı giriyorsunuz evrak no muhasebe fişinin numarası mı?

2- 10 adet müşteriden gelen çekin girişini yapıyorum.Bakıyorum muhasebe fişine evrak no olarak çeklerin çek numarasını almış.
Bu şekilde kaydettiğimde program hata veriyor farklı evrak no ile birden fazla kayıt yapamazsınız yazıyor.Gerçi tümüne evet deyince kaydediyor ama nisan'da yevmiye defteri oluşturunca sorun yaratır mı? Sizlerde de aynı mı?
Alış faturası satış faturası haricinde Evrak numarasının mantığını anlayamıyorum.
Benim çek tahsil-tediye-nakit tahsilat mahbuzlarında numara yok. Bunlarla ilgili muhasebe kaydı oluştururken evrak no olarak ne gireceğim.

3-Döviz olarak alınmış bir kredinin kapama muhasebesini yapıyorum.
Döviz borcu A Bankasının döviz dth hesabından bozduruluyor. Sonra A bankasının tl hesabından kredi kapanıyor ve arada kur farkı
çıkıyor.
E-edefter'den öncebu işlemi muhasebe modulünden tek bir fişte 1dakikada yapıp geçiyordum.şimdi ise
Banka modülünden döviz alım (bozdurma) yevmiyesini kaydedip daha sonra başka bir fişte kredi kapamayı kapıyorum.
Çünkü banka fiş numaraları farklı.
Burada dikkatimi çeken banka modulunden yaptığım bu işlemlerin muhasebe fişine baktığımda Fişin açıklama kısmında
banka-dekont ibaresi var.hatta bütün işlemlerin muhasebe fişine baktığımda örneğin mahsup-dekont- veya fatura-evrak no gibi ibareler var daha sonrada benim işlemi yaptığım sırada yazdığım açıklama var Tabi sığdığı kadarı.
Ben banka döviz hesaplarını tl olarak tutuyorum.Yaptığım muhasebe işlemlerinde döviz tutarını fişin açıklama kısmına yazıyorum.
Bu şekilde muavin deftere bakıp dövizleri takip ediyorum.
Ama yeni programda muavin deftere baktığımda açıklama kısmı banka-dekont diye başlıyor.dolayısıyla dövizleri takip etmek zorlaşıyor.
E-defter'de yevmiye kaydının açıklama kısmında mutlaka banka-dekont, mahsup-dekont- ibareleri olmak zorunda mı?
Sizlerinde muhasebe fişlerinizin açıklama kısımları bu ibareler le mi başlıyor.
Ben sadece eskiden olduğu gibi muhasebe kayıtlarımda benim yazdığım açıklamaların görünmesini istiyorum.Bu edeftere uygun olmuyor mu?

4-Gelen havale kaydında Belge tipi Banka mı? Dekont mu? arasında ne fark var?

5-İthalat ile ilgili kdv ödemesinde dekont numarası bankanın dekont numarası mı? gümrük vezne alındı belgesinin numarası mı?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

her işleme yeni bir muhasebe fişi kesmiyorum.(her belge bir muhasebe fişinin, muhasebe fişi mantığına uymadığını düşünüyorum)
ancak her işlemi aynı muhasebe fişi içerisinde tek satır olarak birleştirmeden kayıt atıyorum.
her satırda kayıtlarda fatura tarihi nosu vb belge türü bilgiler oluyor.
toplu havale işlemlerinde 50-100 firma gibi belge nosuna fiş numarasını veriyorum.
maliyet fişleri- virman fişleri vb. fiş numarasını belge no olarak veriyorum.

Sayın Müşavir2010
2016 yılında e-deftere geçeceğim. Etav8sql kullanıcıyım.Benzer sorunlarla bende
Karşılaştım.Bildiklerimi veya doğru bildiğimi sandığım bilgileri paylaşırım.
Umarım Eğer yanlış bildiğim varsa diğer meslektaşlarım uyarır.
Çünkü bende tam olarak mantığı oturtmuş sayılmam.

Öncelikle e defterin mantığını anlayıp yevmiye maddesini buna göre oluşturmak
Gerekiyor.Yevmiye maddesini oluştururken’de hangi modülü kullanacağımıza karar vermek gerekiyor.Tavsiye edilen Kasa işlemini kasa modülünden, banka işlemini banka modülünden, yapılması.Ancak bu modülleri kullanmak istemiyorsanız kasa ve banka hareketlerini muhasebe modülünden yapabilirsiniz.

1-Amortisman kaydı yapacaksınız. Elimizde belge yok. Bu durumda
Yeni bir mahsup muhasebe fişi oluşturup
BELGE TÜRÜ kısmını boş geçiyoruz.
Elimize evrak olmadığından evrak tarihi ve noyu ’da boş geçiyoruz.
Açıklama kısımlarını yazıp kaydettiğimizde işlem tamamlanmış oluyor.
Ücret bordrosu belgedir. Sanırım kasteddiğiniz 196 dan 335 hesaba virman işlemi
Tabiî ki bu işlemde belgesiz işlemler katagorisinde.
Her amortisman kaydının yevmiye numarası ayrı olacak dendiğine göre
Sizinde bu virmanları ayrı ayrı yevmiye kaydında yapmanız gerekecek.

2-Bu sorun programın kuruluşundaki tanımlardan kaynaklanıyor.
Şirket bilgileri – servis işlemleri – çek senet parametreleri- muhasebe entegrasyon Parametrelerinden girip çek muhasebe satır evrak no kısmındaki kutuyu çek fiş evrak no olarak değiştireceksiniz.
Toplu çek girişlerinde ve toplu çek çıkışlarında evrak no aynı ise program hata vermez. Zaten yukarıdaki işlemi yaparsanız hata vermeyecektir.

3-Banka- Dekont ibarelerini dizayn tanımlarından silebilirsiniz.Ama bunu Eta teknik ekipten birilerinin yapması gerekiyor.
E-defterde zorunlu olan
BELGE TİPİ-BELGE AÇIKLAMASI
BELGE TİPİ (DOCUMENT TYPE): 1-Fatura 2- Çek 3-Senet 4- Makbuz 5-Diğer 6-Navlun 7-Diğer 8-Satıcı Sipariş Belgesi -9 Müşteri Sipariş Belgesi
Bunları muhasebeci seçmiyor.Biz belge türünü seçtiğimizde program otomatik olarak
Bunlardan birini seçiyor.
BELGE AÇIKLAMASI: DOCUMENT TYPEDESCRIPTION :
Belge açıklaması fişe yazdığımız “ a bankasından b bankası eft” veya “ şu firmaya havale” şeklinde manuel fişe yazdığımız açıklama DEĞİL…!!
Çek bordrosu- Dekont- Masraf Formu- Muhasebe fişi vb.
Siz yevmiye maddesini kaydederken bunuda görmüyorsunuz.Yani bankadan havale işlemi oldu dekont seçtiniz kaydettiniz mahsup fişi çıktı o fişte dekont yazısını göremezsiniz.Fişte 2 açıklama var biri sağ üstte muhtelif banka işlemi 2.sizin manüel yazdığınız.
BELGE tipi ve belge açıklamasını fişte aramayın.

4-Gelen havale- Giden havale kaydı.
Havale kaydı banka ile yapılabilecek bir işlem.Ama banka modülü kullanılmıyorsa
Cari modülünden’de yapılabilir.
Burada hassas olan konu.
Havalenin dekont numarası var mı?
Belge Açıklaması: Dekont olacak. Yoksa
Muhasebe fişi olacak. Evrak no’da muhasebe fiş no olacak.
İşlem cinsi kutusunu tıkladığınızda fatura-senet-çek-banka-dekont-devir-kredi kartı gibi ibareler var.siz bunlardan dekont’u seçeceksiniz.Ama muhasebe fişi yoksa bu kısma muhasebe fişi tanımlaması yapılması ve entegrasyonun sağlanması gerekiyor.Şöyleki eğer dekont seçersem
BELGE AÇIKLAMASINI: DEKONT yap ve benim girdiğim Dekont noyu işle
Eğer İşlem cinsine Muhasebe fişi yazarsam
BELGE AÇIKLAMASINA: Muhasebe fişi yaz ve evrak numarasına muhasebe
Fiş numarası kaydet.

Bu tanımlamalar program alınınca verilmiyor.Sizin eğitime gelen kişiye söyleyip
Yaptırmanız gerekiyor.
Banka modulünden Belge Açıklaması fişlerine ulaşma entegrasyonu.

5-İthalat ile ilgili kdv ödemesinin evrak numarası dekont numarasıdır.
Ama ben muhasebe fiş numarası kullanmak istiyorum derseniz.
Mantık aynı banka modulü- muhasebe fişi – yapıp kaydediyorsunuz.

Başka örneklerle olayı netleştirmeye çalışayım.

Alış-Satış-Kapalı fatura-Gider faturası fatura modülünden.
İthalat faturaları Gümrükçünün ödediği antrepo-Ordino faturaları zaten
E-fatura olarak gelecek.bunları muhasebe modulunden yeni mahsup fişi
Oluşturarak evrak tipini fatura olarak işaretleyip gireceksiniz.
Gümrükçü bu size gelen faturaların ödemesini yaptığı için size bir dekont verecek
Bu dekontu yine muhasebe modulünden evrak cinsi dekont olarak işleyerek
Gümrükçüyü alacaklandırıp açık olaran hesapları kapatacaksınız.
Bu durumda arka planda oluşan yevmiye
Belge Tipi: Diğer
Belge Türü: Dekont
Belge Açıklaması: Dekont olacak
Ancak eğer tek bir fişte yapmak isiyorum derseniz o zaman işlem tipi dekont değil muhasebe fişi olacak.evrak no dekont no değil muhasebe fiş no olacak.
Bu durumda ise:
Belge Tipi: Diğer
Belge Türü: Muhasebe fişi
Belge Açıklaması: Muhasebe fişi olacak.

Saygılar.

her işleme yeni bir muhasebe fişi kesmiyorum.(her belge bir muhasebe fişinin, muhasebe fişi mantığına uymadığını düşünüyorum)
ancak her işlemi aynı muhasebe fişi içerisinde tek satır olarak birleştirmeden kayıt atıyorum.
her satırda kayıtlarda fatura tarihi nosu vb belge türü bilgiler oluyor.
toplu havale işlemlerinde 50-100 firma gibi belge nosuna fiş numarasını veriyorum.
maliyet fişleri- virman fişleri vb. fiş numarasını belge no olarak veriyorum.
Yaptığınız hatalıdır. E-defter ile ilgili düzenlemelerde her faturanın ayrı muhasebe fişi olarak kaydedilmesi zorunlu koşulmuştur. hatta tek ökc var ise her gün sonu Z raporu ayrı fişlerde kaydedilecek. Sadece birden fazla ökc var ile açıklamalarda belirtilen icmal hazırlanarak her güne ait z raporları tek fişte toplanabiliyor.

(0032026)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2015-01-29 15:20

e-defter uygulamasında her bir belgenin ayrı yevmiye maddelerinde kaydedilmesi esastır. Buradaki kural sadece defter üzerinde uygulanması gereken bir kuraldır. Muhasebeleştirme sürecinde belgeler için oluşturulan muhasebe fişleri için zorlayıcı bir kuralımız bulunmamaktadır. Her belge için ayrı muhasebe fişi oluşturulması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.Yani bir günde yapılmış olan alış ya da satış faturalarınızı bir muhasebe fişine bağlayıp daha sonra bu muhasebe fişinin ltında yer alan belgeler ayrı yevmiye maddelerinde kaydedilebilir. Her belge için ayrı muhasebe fişi oluşturulması kullandığınız muhasebe programının işleyişinden kaynaklıdır. Muhasebe programı üreticisine başvurup gerekli güncellemeleri isteyebilirsiniz.

e defter forum sitesinden aldığım bir cevabı paylaşıyorum sizinle.Tebliğ her belgenin bir yevmiye kaydı olmasını istiyor. Her belgenin bir muhasebe fişi olmasından söz etmiyor. Bir muhasebe fişi içerisinde her kayıt belge bazında birleştirilmeden yapılmalı diyor. Aksi halde muhasebe fişinin bir mantığı kalmamakta.

Sanırım sizin yaptığınız işlem ;
Bütün belgeleri muhasebeden işleyip
belge tipine göre muhasebe fişini ayrıştırma işlemi.
daha sonra ayrışan fişlerden yevmiye maddesi oluşturuyorsunuz.
e-defter muhasebe fişine değil, yevmiye maddesine baktığına göre
mantıklı bir uygulama ancak bağımlılar için uygun değil.
Bizim cari-stok-kasa-banka hesaplarını ayrı ayrı tutmak gibi bir sorunumuz var.
maalesef.

Merhaba;

Bankaya takasa veya teminata verdiğimiz 20 adet çek tahsil olup
Banka hesabına veya bankanın teminat hesabına geçtiğinde oluşturulacak
yevmiye kaydında
Belge tipi:Diğer
Belge açıklaması:Çek bordrosu'mu olacak, muhasebe fişi'mi dekont mu olacak.
Program işlemi çek modulunden yaptığından yevmiye kaydında belge açıklamasında çek bordrosu görünüyor ancak
muhasebe fişi bana daha mantıklı geliyor.
Dekont yapamıyorum çünkü hesaba geçen her çekin dekont numaraları farklı.Bu sefer tek tek her çeki dekont numarasıyla yevmiye kaydını
oluşturmam gerekecek.
Günlük olarak banka banka ayırmak suretiyle muhasebe fişi kaydı hakkımız var ancak
Ben bu hakkımı çeklerin hesaba geçmesinde kullanırsam bu sefer aynı bankadan
diğer işlemleri tek tek dekont olarak girmem mi gerekecek.
Aynı gün içerisinde aynı bankadan farklı yevmiye kayıtlarında belge açıklaması muhasebe fişi olarak
kayıt yapabilirmiyim?
Örneğin aynı gün 20 adet çek hesaba geçti. Belge açıklaması: Muhasebe fişi
yine aynı gün bankadan hesap işletim masrafı, transfer vs yapıldı bu kaydı başka bir
yevmiye kaydında muhasebe fişi olarak işleyebilirmiyiz.
Teşekkürler