Etüt Merkezi, Eğitim Kurumu

Arkadaşlar merhaba,

etüt merkezi ya da eğitim merkezi (dersane) şube açılışlarında ve isim hakkı almada, hatta genel olarak muhasebesi çerçevesinde bildiğiniz özellikli durumlar varsa paylaşmanızı rica edeceğim.

sayın sunayd isim hakından kastınız eğer mesela ABC dersanesinin ismini asacak ve şubesi gibi hareket edecekseniz o zaman aranızda noterden sözleşme yapacaksınız ve bir bedel belirleyeceksiniz ve fatura karşılığı her ay bu bedeli ödeyeceksiniz ve bu şekilde olursa gönül rahatlığı ile o dersanenin etüd merkezinin ismini kullanabilirsiniz,muhasebesel kısım ise bu bir hizmet muhasebesidir en ayrıcalıklı durum ise himet verildikçe her ay fatura kesilmesi lazım para alınıp alınmamasına bakılmadan ama isterseniz dönem sonunda hizmet bittiğindede tek fatura ile bunu yapabilirsiniz bu bir projedir ve hizmetin bitmesi ile fatura kesilir kanune göre 7 gün içinde isterseniz bunuda yapabilirsiniz, KDV kısmı ise %8 KDV olur,muhasebe hesaplarında 740 hesaplar kullanılır hizmet üretim maliyeti hesapları,kısaca genel bir bilgi ama tabi detay olarak karşılaştıkça sorunuzu sorar bilginizi alırsınız ama özel öğretim yönetmeliğini mutlaka okuyun derim personel işlemleri ile ilgili detayları bilmenizde fayda var her ne kadar 4857 sayılı iş kanunu geçerli olsada özellikli durumlarla karşılaşılır bundan dolayı bilmekte fayda var,kolay gelsin.