resim

Ev Çalışanları Sigortasi

Üyelik
11 Nis 2015
Mesajlar
7
Konum
İstanbul
Merhaba arkadaşlar, ben evde hasta bakımı için çalışacağım işverenim bana brüt ücret 4000 tl üzerinden sigorta yapacak. Sigortanın ne kadar yatması gerekiyor ve benim odemem gereken (vergi, prim Vs. ) bişey varmı? Cevaplarınızi bekliyorum teşekkürler...
 
Üyelik
11 Nis 2015
Mesajlar
7
Konum
İstanbul
Birincisi ordaki sorunla burdaki sorum farklı. İkincisi soruyu yanlış sordum ve cevap alamadım.
Üçüncüsü bu konu sgk mevzuati kapsamına degil borçlar kanunu kapsamına giriyor ve bende burda tekrar sormak istedim. Şimdi anlayabilmissinizdir umarım.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,805
Konum
izmir
Bir önceki konunuzd da belirtildiği gibi, prim gelirvergisi ve diğer ücret kesintileri işveren tarafından yapılarak kuruma ödenir. Yani sizin bunlardan başka ayrıca bir prim vergi vs ödemeniz gerekmiyor.
Ücret anlaşmanız brüt ( yani her şey dahil) ücret,
işvereniniz sizin adınıza 560tl sgk primi, ilk ay 510tl den başlayan ve yıl sonuna kadar 910tl ye varan gelir vergisi,30tl damga vergisini, 4000tl ücretten keserek ödeyecek ve ay sonunda alacağınız aylık ta artan gelir vergisi kesintisi nedeniyle başlangıçta 2900tl civarında iken yılın sonunda 2500tl civarında olacaktır.
 

ysfemr

Katkı Sunan Üye
Üyelik
16 Şub 2015
Mesajlar
108
Konum
İstanbul
Günaydın sayın üstad'lar,
ev hizmetlerinde çalışanların Gelir vergisinden muaf Gelir Vergisi Sirküleri /98 yayımladı diye biliyorum yani dolayısıyla sadece sgk kesintisi olmalı diye düşünüyorum.
 
Üst