fonradar

Ev Sahibi Olup Kira Geliri Elde Eden, Aynı Zamanda Kendiside Kiracı Olanın GMSİ

mükellefimizin 2007 GMSİ geliri 4950,00 tl olup; beyanname vermemiştir. Kiracısı tarafından Maliyeye şikayet edilmiştir. Yoklama yapılmıştır.Ayrıca mükelef kirada oturmakta olup; gerçek gider indirimini seçmiştir. mükellefin 2007yılında ödediği GMSİ kira gideri 6750,00, tl dir.?
1) Mükellef,istisnadan yararlanamadığı için GMSİ beyannamesinde gider olarak 6750,00 tl' nin tamamını mı yazacak ?
2) Her ne kadar mükellef istisnadan faydalanmasa da istisnaya isabet eden kısım haric olmak üzere kalan miktarı mı gider olarak yazacak ?
1) gayrisafi irat 4950,00
istisna edilen -----
kalan 4950,00
giderler ( gerçek ) 6750,00
hesaplanan zarar 1800,00
veya

2) istisna üzeri gelir x toplam gider/ Gayrisafi irat

gayrisafi irat 4950,00
istisna edilen -----
kalan 4950,00
giderler ( gerçek ) 3477,00
safi irat 1473,00
hesaplanan gv 220,95
yukarıdaki hesaplamalardan hangisi doğrudur.?

Ynt: Ev Sahibi Olup Kira Geliri Elde Eden, Aynı Zamanda Kendiside Kiracı Olanın GMSİ

[( 4.950-2.300 )*6750] / 4950 =3.613,64

4.950-3.613,64 =1.336,36
1.336,36*0,15 =200,45

diye düşünüyorum.

Ynt: Ev Sahibi Olup Kira Geliri Elde Eden, Aynı Zamanda Kendiside Kiracı Olanın GMSİ

İsmail Bey'e katılıyorum.
GVK 74'üncü maddede istisna edilen gayrisafi hasılata isabet eden hariç denmiş.

Siz istisnadan kendi iradenizle faydalanmasanız da Kanun onu istisna etmiş ve o hadde karşılık gelen gideri de kabul etmemiş.

Yani sizin faydalanmamanız o tutarın istisna edilmediği anlamına gelmiyor. Siz faydalanmasınızda o tutar yine de istisna edilen tutar. O halde istisna edilen tutara karşılık gelen gider her halükarda indirilmez.

Ama ticari kazanç sahibi olsaydınız. Bu sefer istisna edilen bir tutardan bahsedilmeyecekti.

tesbit yoklamasına rağmen Pişmanlık hükümlerinden yararlanabilirmiyiz.?

vuk 371/1 Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna aykırı hareketlerini ilgili makamlara kendiliğinden dilekçe ile haber vermesi hâlinde, haklarında aşağıda yazılı kayıt ve şartlarla vergi ziyaı cezası kesilmez.
siz beyannameyi kendiliğinden değil vergi dairesi tarafından tespit edildikten sonra veriyorsunuz.
Dolayısı ile yararlanamazsınız.

cetvel ' Alıntı:
[( 4.950-2.300 )*6750] / 4950 =3.613,64

4.950-3.613,64 =1.336,36
1.336,36*0,15 =200,45

diye düşünüyorum.

üstat hesaplamayı anlayamadım- acaba acıklayabilir misniz?
teşekkürler

yaptığım hesaplama gerçek gider heaplama yöntemidir.

(Vergiye tabi hasılat*toplam gider ) / Toplam hasılat

sadece mesken kira geliri olanlar ,aynı zaman da kiracı olunca kira giderinin tamamını düşebilirlermi.?

sorunuzun cevabı verildi neyi soruyorsunuz anlamadım.birde bu konuyu iki defa açmışsınız içerik aynı rakamlar farklı

cetvel ' Alıntı:
yaptığım hesaplama gerçek gider heaplama yöntemidir.

(Vergiye tabi hasılat*toplam gider ) / Toplam hasılat

hatırladım, sınavdan sonra kullanmayınca unutuluyor bazı şeyler.
teşekkürler tekrar.