Evliliğinin 1 Yılı İçerisinde İstifa Eden Bayanın Tazminat Durumu

merhaba arkadaşlar...

İlgili kişi 20.11.2008 tarihinde evlenmiştir.
Şimdi işyeri başka bir şubede görevlendirdiği için işten ayrılmak istiyor.

Ama evliliğinin üzerinden 1 yıl geçmediği için 1475 sayılı kanunun 14.maddesinden yararlanarak tazminat almak istiyor.

Yasa halen yürürlükte ve istifa ettiğinde tazminata hak kazanıyor.

6 yıl çalıştığı için ihbar süresi 8 haftaya isabet ediyor.

Şimdi istifa ediyorum derse 8 hafta sonra evliliğinin süresi 1 yılı aştığı için kıdem tazminatı yanar mı ?

8 haftalık süre sonunda evliliği 1 yılı geçeceği için ihbar ödemek zorunda kalır mı?

Aynı askerlikte olduğu gibi bu tip kıdem tazminatına hak kazanmada ihbar tazminatı kazanılmıyor değil mi ?

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Ynt: Evliliğinin 1 Yılı İçerisinde İstifa Eden Bayanın Tazminat Durumu

İstifa ederse olmaz. Evlilik nedeniıyle iş akdini fesih edip kıdemini alır. İhbar söz konusu değil.

tesadüf ' Alıntı:
Şimdi istifa ediyorum derse 8 hafta sonra evliliğinin süresi 1 yılı aştığı için kıdem tazminatı yanar mı ?

Yanmaz

8 haftayı niye karıştırıyosunuz.?* Şimdi bildirim yapsın. Evllik nedeiyle iş akdimi fesih ediyorum. Kıdem tazminatımı verin diye.
İhbar falan yok 20/11/ son tarih

Evet ya nikah çıkışında ihbar haketmez , siz 8 haftayı işin içine neden sokuyorsunuz ki , ayrıca nikah çıkışı yasal olarak 1 yıl içinde yapılmalıdır , bir yıl geçinde hakkı olmayan ihbardan dolayı nasıl oluyor da kıdemi yanmıyor onu da anlamadım. Kısacası ben hiç bir şey anlamadımmm... :(

ihbar olayı ayrı bir olaydır. kıdem olayı ayrı bir olay. işçi eğer yasada belirtilmiş olan sürelerde uymadan sözleşmeyi feshadiyorsa ihbara hak kazanamaz. ama sözleşmeyi fesih nedeni haklı bir gerekçe ise ki öle o zaman kıdemini ödemekle mükellefsiniz. saygılarımla....

Kadın çalışanın evlilik nedeniyle 1 yıl içinde sözleşmeyi feshetme hakkını kullanırken ihbar süresine uyma zorunluluğu YOKTUR.!