Excel Üzerinden 12 Aylık Netten Brüt Hesaplama

Tuareq

Katkı Sunan Üye
Sayın Forum Yöneticileri, kullanıcıları..
Alomaliye.com'un hizmetimize sunduğu netten brüte, brütten nete maaş hesaplama programını kullanıyorum uzun zamandır. Ama bu hesaplamaların excel'de yapılmış olması gerek hazırlayacağım bir çalışma için. Excel konusunda iyi olmama rağmen; net maaştan kümülatif matrahı dikkate alarak bir türlü 1 yıllık bazda brüt maaşa ulaşabilmeyi başaramadım. Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla..Teşekkürler.

Ynt: Excel Üzerinden 12 Aylık Netten Brüt Hesaplama

Bu konuyu anlatan bir başlık vardı, cevap gelene kadar isterseniz arama yapın.

Teşekkürler Ogün bey..
Umarım bulurum.. Hemen aramaya başlıyorum..

Ogün bey, bu konu ile ilgili olarak açılmış 3 tane topic var. Ama 3 topicte de benim istediğim tarzı bir sonuç bulamadım. Sadece %15 lik dilime göre hesaplanlamar yapılmış. Ben ise yıllık bazda vergi dilimlerine riayet ederek bir hesaplama istiyorum. Yanlış anlaşılmasın ama http://www.vergiportali.com/hesaplamalar_maas.asp linkteki dosyanın excel'e uyarlanması tam süper olur. Ben herşeyi yaptım aslında. Tek takıldığım husus şu oldu. Matraha iki dilim birden yüzde uyguladığı zaman; o iki yüzdenin ortalamasını bulduramamak. O aydaki yüzde oranının ortalamasını bulabilsem (mesela;%17,80 gibi) o zaman işlemim başarılı olacak.. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

gv matrahınız ve önceki aylar kümüle vergi matrahınız vardır. gv hesaplarken;
öakm-->a1
ay matrahı--> a2 hücresi olsun.
a3=a1+a2
eğer a3<7500;a2*%15;a3<19000;((a3-7500)*%20+(7500*%15));.... şeklinde formüle edebilirsiniz. (7500, 19000 gibi dilimler için ayrı bir sayfada liste oluşturabilirsiniz.)

Sayın nane, ilginiz için teşekkürler. Ama elimde brüt rakam belli değilse, GelirVergim nasıl belli olacak?

Sayın Tamer Başkan.. Çok kapsamlı ve istediğim tarzda bir dosya görüntüsü var. Çok teşekkür ederim. İyice inceleyim ben bunu. Takıldığım hususlarda tekrardan rahatsızlık verebilirim. İyi çalışmalar.. Saygılar..