fonradar

Eylem Hazırlığı

Arkadaşlar Merhaba,

fabrikamızda işçiler aralarında toparlanıp ücretleri protesto etmek amacıyla sakal uzatma eylemine gidiyorlar. Daha önceden de sendikaya başvurmuşlar ancak yeterli sayıyı bulamadıklarından dolayı kabul görmemişti. İşveren olarak ne yapabilirim? Ne gibi haklarım var? Bu konu hakkında forumda bir araştırma yaptım. İş kanunu 18. maddedeki işçinin davranışlarından dolayı haklarını vererek çıkış yapılabilir demiş bir arkadaşımız. Herhangi bir fikri olan var ise ve paylaşırsa çok memnun olurum.

Ynt: Eylem Hazırlığı

Şirket içerisindeki huzursuzluğu sürekli hale getirecek çalışanlar olduğunu düşünüyorum.Uzlaşma yoluna gitmek gibi bir niyetim yok açıkçası.Başka fikri olan var mı?

Ynt: Eylem Hazırlığı

Merhaba,
Gerçekten kararlıysanız 18.maddeye göre çıkış yapabilirsiniz dedikleri gibi haklarını ödeyerek. Ancak bununla da bitmiyor, işe iade yolu var biliyorsunuz ki. O nedenle kişilerin durumlarının tespiti, savunmalarının alınması varsa disiplin kurulunca önce uyarılması vb. gibi diğer tüm yolların gerçekleştirilmesi gerekir ki en sonunda da düzelme olmadığının tekrar tespiti ile çıkışa karar verilebilsin.
Her zaman uzlaşmak mümkün olmuyor ne yazık ki ama sonuçta uzun ve zahmetli bir dava sürecine giriliyor eğer kararlıysanız dediğim gibi evrak üzerinde açık kapı bırakmayın, mahkemeler neticeye evraktan gidiyorlar.