Eyt'li Olupta %5'lik İndirim Alacaklar İçin Kanun No 15510

Merhaba,
İşyerimizdeki 2 çalışanımızı, 30.03.2023 tarihinde emeklilik kodu ile çıkışını yaptık.01.04.2023 tarihinde de aynı kişilerin sgtp ile girişi yapılmıştır.
Çalışanlardan bir tanesi tahsis numarası aldı 2 gün önce sosyal güvenlik kurumundan kısmi ödemesini aldı. Diğer çalışanımız ise hala beklemede
İşveren sistemine giriyorum.,
Teşvikler ve tanımlar segmesinden potansiyel teşvik sorgulamasını tıkladığımda sadece,
5510 SAYILI KANUN 81.MADDE 1.FIKRA (ı) BENDİ satırı yeşil görünüyor.
Emekli maaşının bir kısmını alan çalışanımızın tc si ve meslek kodunu doldurup sorguladığımda ise
yine aynı satır yeşil görünüyor.
Bu sefer 15510/GEÇİCİ 95.MADDE SGDP LİSTELEME-SİLME segmesini tıkladığımda
Listelenecek Veri bulunamamıştır çıkmaktadır.

Bu durumda 2 emekli çalışanın bildirgesini 15510 teşvikli göndermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.

Sizlerin bu konuda düşüncesi nedir? 15510 teşvikli göndersem geri dönüş ne olur?
Teşekkürler
Merhaba, ben bir çalışanın 31/03/2023 itibariyle eyt den çıkışını ve ertesi gün için sgdp girişini yaptım. Daha sonra bu kişi için işveren sisteminden 15510 sayılı kanun için tanımlama yaptım ve bu şekilde aylık sgk yı onayladım. Tanımlama yapmadan, sistem 15510 sayılı kanunla göndereceğiniz bildirgeyi kabul etmeyecektir.

Arkadaşlar bu konuda şöyle bir belirsizlik var: Bir çalışan daha önceden emeklilik şartlarını sağladığı halde (1 yıl önceden) , emekli olursa işten çıkarırlar diye söylememiş ve bu şekilde devam etmiş. Mayıs sonu itibariyle işten ayrılıyor, kendisine göre EYT li emekli değil ama, işveren sisteminden kontrol ettiğimde 15510 sayılı kanundan doğan teşvik için kaydedilebilir durumda görünüyor. Şimdi bu kişi için ne yapmalıyım? Eyt li mi değil mi?

Merhaba
Zaten "işten ayrılıyor" demişsiniz.Eyt'li olsa ne olur ki? Başka bir işyerine girse indirim alamayacak.
Sistem şimdilik teşviği verirken EYT özelinde durum değerlendirmesi yapmıyor diye biliyorum.Emeklilik talebi varsa,aynı işyerine de devam edebilir varsayımıyla teşviğe onay veriyor.Devam ederse teşvik alır,ayrılırsa zaten böyle bir teşvik hakkı olmayacaktır.

Herhalde kısaca şunu demek istiyor.Ben bu 5 puanlık indirimi EYT kapsamında değerlendirilipte emekli olanlar için vereceğim.Normal süresini doldurup normal emekli olanlar için bu indirimi vermeyeceğim.