Fahri İmamlık Emekli Eder mi?

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Sadettin ORHAN [email protected]

Soru: Sadettin Bey, ben 01.01.1956 doğumluyum. 27.07.1978 tarihinde devlet memuru olarak göreve başladım. 14.08.1998 tarihinde görevden istifa ettim. Görevde iken 03.03.1976-03.11.1977 tarihleri arasında ifa ettiğim askerliğimi de saydırdım. Bugüne kadar da hiçbir sosyal güvenlik kaydım olmadı. Toplam hizmetim 21 yıl 8 ay 14 gün olduğu çıkıyor. Emekli olup ikramiye de alabilmem için ne yapmalıyım? Diğer taraftan 01.01.1973 ile 28.02.1976 tarihleri arasında askerlik öncesi bir köyde fahri görev yaptım. Diyanet'te olan bazıları bunu mahkeme ile saydırdılar. Ben de bu yolu mu takip edeyim? İzzet Hamatoğlu
Cevap: İzzet Bey, Emekli Sandığı'ndan emekliliğe hak kazanabilmeniz için 25 yıl fiili hizmet süresini doldurmanız gerekir. Ancak dilerseniz mevcut hizmetinizle yaş haddini bekleyerek de emekli olabilirsiniz. 25 yılı doldurmaya 3 yıl 3 ay 16 gününüz kalmış. Dilerseniz bu süreyi isteğe bağlı sigortalı veya SSK'lı olarak da doldurabilirsiniz. Bu taktirde de yine Emekli Sandığı'ndan emeklilik hakkınız baki kalacaktır. Zira son 7 yıllık hizmetinizin çoğu memuriyet hizmetinizden oluşacaktır.
...
Tamamı