Faiz Faturası

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gamze_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
G

gamze_

Ziyaretçi
Borç verilen bir para için faiz faturası kesmem gerekiyor (usd olarak) faturada hangi faiz oranını dikkate almalı mıyım?

Ynt: faiz faturası

çok acil lazım yardımcı olursanız sevinirim...

Ynt: Faiz Faturası

borç şahıs adına değil bi firmaya verildi.

Eğer faiz alacaksanız fatura kesmelisiniz
sizin gelirinizdir ve kdv oranıda %18 olmalıdır
eğer ilişkili firma ise kesinlikle faiz hesaplanıp (faiz almasanız bile) fatura kesilmelidir
ilişkili olmasada yinede faiz almasanızda faiz hesaplayıp fatura kesilmelidir (ancak ilişkili olmayan firmalar için faiz hesaplama zorunluluğu görüşler farklıdır)

Sayın Apaçi evet faiz faturası keseceğim fakat faiz oranında neyi dikkate alacağımı bilemedim. Forumda Merkez Bankası faiz oranları alınmalı denıyor başka biri de bankaların dövize uygulanan faiz oranlarını almam gerektiğini söyledi.Hangisini almalıyım?

herhangi bir faiz oranında anlaştı iseniz o faiz oranından
karşı taraf istemeden faiz faturası kesecekseniz o zaman merkez bankası avans faiz oranı ile kesebilirsiniz fazlasını aranızda anlaşma yoksa kesemezsiniz
ama ilişkili firma ise önce kullandığınız bir kredi varsa onun oranı yoksa yine merkez bankası faiz oranı

Karşı tarafla belirlediğimiz bir faiz oranı yok, ozaman MB faiz oranını dikkate alıcam teşekkür ederim Sayın Apaçi...

sn. apaçi

bu ilişkili olmayan firmaya faiz faturası kesmek bana çok yanlış geliyor.ticari veya hizmet işletmesi neden faizli para versin..

eğer bu konuda biraz açıklama yaparsanız çok iyi olur.şimdiden teşekkürler.

iyi çalışmalar..

Ben "faiz tutarı" yazdım faturaya umarım yanlış olmamıştır.

hiç bir işletme hiçbir işletmeye faizsiz borç veremez
nasıl kasanda bile fazla paran olunca faiz hesaplamak zorunda isen
neden faiz hesaplamadan borç veriyorsun ki
evet faiz geliri

muhasebe hesapları konusun da da bilgi verilirse iyi olurdu.Konu tamamen netleşir

sn.apaçi sağolun.

ana sözleşmede böyle bişey yok.ticari işletmesiniz tefeci gibi faizli para satıyor durumuna düşülüyor.sipariş avansı veririsiniz bunun gecikmesi felan olur anlarım.

peki bu işlem yıl içinde birkaç defa tekrarlanabilirmi yoksa birdefa ya mahsus mu ?

hesap 679 kullanılır değilmi ?

Bence ticari işletme "Faiz Tutarı " diye fatura kesemez.Vade farkı falan demek daha doğru

Fakat ben faturayı kestim yolladım bir sorun olur mu Sayın nguroy?

Teşekkür ederim Sayın nguroy meslekte yeni olduğum için bi sorun çıkacak diye sürekli endişeleniyorum:)))

Yok canım. O kadar da tedirgin olmayın. Her zaman özelden de sorabilirsiniz bana yardımcı olurum.