Faktoringe Verilen Çekler

faktoringe çek verdim çekin tutarı 7050 tl
faktoriinkin bana verdiği para 6.740 tl
ben faktoringe bu para bedeline karşılık fatura vermem gerekir.faktoringe ben 6.962 tl'lik fatura verdim.

şimdi benm anlamadığım fatura verirken hangi para üzerinden verilcek fatura . çekin toplamı üzerinden mii
yoksa faktorikin bana verdiği para üzerindenmiii

faktoring bana 6 .740 tli fiyat verdi bn ona 6.962 tl 'lik fatura verdim.

Sayın Gülmez,

Aldığınız çekleri faktöring yaptıysanız, (çek bedeli - komisyon) tutarının yüzde kaçını aldığınızı öğrenmeniz gerekir.

% 100'ünü almadıysanız, bakiye tutarını çeklerin tahsil edildiği gün Faktöring firması size öder.

Ayrıca, Faktöring firması size faktöring komisyonu için faktöring yaptığınız tarihte size fatura kesmesi gerekir.

faktorıng şirketi fatura da ki alacağı temlik ediyor,
ama çek tutarını dikkate alır, örneğin ; 100,000 tl. fatura kdv dahil tutar faturayı verirsiniz , kafat veceğiniz çek 50,000 tl. ise 50,000 tl. temlik olur, fatura üzerinde de bunu belirten stickere bu tutarı 50,000 tl. yazarsınız ,
onlar faizi içinden düşer size ne kadar ödeyecekse onu öder.
50,000 tl. çeke 45,000 ödeyebilir i ama temlik tutarı 50,000 tl.dir. kalan kısma size faiz için gider faturası keser.
normalde ben faktorıng şirketini 120,05 hesapta takip ediyorum. fiaz faturalrı geldiğinde hesap zaten kapanıyor.
çek satıp- para alıyorum nihayetinde , arada ki de faiz - finansman giderine gidiyor..
farklı bir uygulama yapan var ise , bilgi verirseniz sevinirim.

faktoringe çek verdim çekin tutarı 7050 tl
faktoriinkin bana verdiği para 6.740 tl
ben faktoringe bu para bedeline karşılık fatura vermem gerekir.faktoringe ben 6.962 tl'lik fatura verdim.

şimdi benm anlamadığım fatura verirken hangi para üzerinden verilcek fatura . çekin toplamı üzerinden mii
yoksa faktorikin bana verdiği para üzerindenmiii

faktoring bana 6 .740 tli fiyat verdi bn ona 6.962 tl 'lik fatura verdim.

Merhaba;

Siz Faktoring firmasına 7.050,00 TL tutarında fatura vereceksiniz. Faktoring firması size 6.740 TL'lik bedeli hesaba geçecek aradaki fark kadarda (Çek tutarı ile geşen bedel arasındaki fark) size fatura kesecek ve tüm hesaplar kapatılmış olacak.

Faktoring firması çek tutarı kadar miktarı temlik eder.Dolayısıyla onun riski de çek tutarının tamamı kadardır.