Farklı Oranlı KDV'ye Sahip Ürünlerin Bulunduğu Faturada İskonto

Merhabalar,

Sormak istediğim konu farklı KDV oranlarına sahip bir faturadaki indirimin nasıl uygulanacağı ile ilgili. Aynı faturada iki farklı KDV oranına sahip ürün varsa ve iskonto uygulanıyorsa bu durumda KDV hesaplaması nasıl gerçekleştirilmelidir?

Tüm ürünler aynı KDV oranına sahip olduklarında Ara toplam üzerinden KDV hesabı ile doğru sonuçlar elde edilebiliyor. Ancak farklı KDV oranları olduğunda bu yöntemi kullanmak mümkün değil? İndirimi ürünlerin satır toplamlarına göre ağırlıklı dağıtıp KDV'yi buradan mı hesaplamak gerekir? Ya da bu konu ile ilgili güncel uygulamada nasıl bir çözüm uygulanıyor, cevap ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Konu ile ilgili ekran görüntüsünü aşağıdaki linkte bulabilirsiniz: http://note.io/1qIB7aU

1qIB7aU

KDV tutarı üzerinden öncelikle KDV matrahlarını bulman gerekiyor.

Örneğinde KDV tutarları iskontosuz rakamdan hesaplandığı için yanlış olmuş. Bu nedenle örnekten anlatamıyorum.

6,40 % 8 KDV olduğunu varsayarsak 6,40/8*100 yaparsan % 8 KDV matrahını 80,00 olarak bulabilirsin. 18 KDV hesaplamasında da 4,50/18*100 yaptığında % 18 KDV matrahını 25,00 TL olarak bulabilirsin.

KDV tutarları iskontolar düşüldükten sonra hesaplanır.

Ürünlerin kdv matrahındaki yüzde oranlarına göre iskontoyu dağıttıktan sonra kalan tutarlar üzerinden kdv lerini hesaplamanız gerekir..

KDV tutarları iskontolar düşüldükten sonra hesaplanır.

Cevabınız için çok teşekkürler, benim sorum da tam burada başlıyor.

İskontonun düşüleceği ara toplam içinde %8 ve %18 KDV uygulanacak iki farklı ürün bulunuyor. Bu durumda iskontoyu ara toplamdan düştüğümüzde kalan tutarın ne kadarlık kısmına %8 ne kadarlık kısmına %18'lik KDV yansıtılacağı ile ilgili aslında sorum.

Bunu ürünlerin toplam içindeki oranlarına göre hesaplayabilirim diye düşünüyorum, fakat bunun doğru bir yöntem olup olmadığı hakkında kaynak bulamadım. Sorum, bu şekilde bir uygulama doğru mu?

Teşekkürler.

Paylaşımınız üzerinden gidiyorum.. 105,00 kdv matrahıysa, a ürünü (80,00) bunun %76 sı olur, geri kalan b ürünü %24 ü olur. iskontonun da 76 sını a ürününden, 24 ünü b ürününden düşeceksiniz. İskonto sonrası tutarlardan da 8 ve 18 kdv leri hesaplayabilirsiniz.

Paylaşımınız üzerinden gidiyorum.. 105,00 kdv matrahıysa, a ürünü (80,00) bunun %76 sı olur, geri kalan b ürünü %24 ü olur. iskontonun da 76 sını a ürününden, 24 ünü b ürününden düşeceksiniz. İskonto sonrası tutarlardan da 8 ve 18 kdv leri hesaplayabilirsiniz.

Çok teşekkürler, aradığım cevap buydu.

Yalnız a ürününe iskonto uygulamanan iskonto oranı ile b ürününe uygulanan iskonto oranı farklı olabileceğinden ve bu şekilde hesaplandığında kdv tutarları farklı çıkma ihtimali yüksek olacağından uygulamanız hatalıdır.

Yapmanız gereken % 8 KDV matrahını % 8 KDV tutarından, % 18 KDV matrahını % 18 KDV tutarından bulmanızdır. Satır toplamlarından % 18 KDV si olanların ara toplamını bulup % 18 KDV matrahını çıkartırsanız % 18 iskontosunu; Satır toplamlarından % 8 KDV si olanların ara toplamını bulup % 8 KDV matrahını çıkartırsanız % 8 iskontosunu bulabilirsiniz.