Fason tekstil işlerinde KDV iadesi var mı?

merhaba üstadlar, ben muhasebe mesleğine yeni başlamış stajer adayıyım. birçok konuyu siz değerli üstadlarımızdan öğreniyoruz. hepinize teşekkür ederim.

benim sorum, fason tekstil işlerinde KDV iadesi ile ilgili. çalışmış olduğum büronun mükellefleri arasında fason olarak triko dokuma işi yapan bir tekstil atölyesi var. kestiği faturalarda %8 kdv üzerinden 1/2 tevkifat var.

benim bildiğim kadarıyla bu tevkifata istinaden kdv iadesi alınabiliyor. bunu bürodakilere söyleyince, hayır yok öyle bişey dediler.

internette de araştırdım, tam belirli bir bilgiye ulaşamadım. bana bu konuda yardımcı olurmusunuz? eğer kdv iadesi varsa nasıl bir süreç izleyeceğiz açıklarsanız sevinirim. şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

Ynt: Fason tekstil işlerinde KDV iadesi var mı?

yardımınız için teşekkürler "cetvel"

işin içinde vergi incelemesi var, gerçi korkacak bir durum yok ama, vergi incelemesi deyince korktular

fason teksilden dolayı kaynaklanan kdv iadelerini 2 yönetemle alabilirsiniz.
1- vergi denetmenleri tarafından incelenerek
2- ymm tarafından iade raporu hazırlanarak

vergi denetleri tarafından incelenecek olursa çok uzun sürüyor bilginiz olsun...

iyi günler

mountana ' Alıntı:
fason teksilden dolayı kaynaklanan kdv iadelerini 2 yönetemle alabilirsiniz.
1- vergi denetmenleri tarafından incelenerek
2- ymm tarafından iade raporu hazırlanarak

vergi denetleri tarafından incelenecek olursa çok uzun sürüyor bilginiz olsun...

iyi günler

Yıl içinde 1,2 defa çıkacak 4.000 TL nin altındaki iadelerde de denetmen veya ymm raporu şart mı?

eskiden fason işlerden dolayı kaynaklanan kdv iadelerini kdv iade servisleri ilgileniyordu ve kdv iadeleri kısa zamanda çözülüyordu... bildiğim kadarıyla bu görevi servislere verdiler ve servisteki memur arkadaşlarımız gelen tüm kdv iadelerini vergi denetmenlerine gönderiyorlar. vergi denetmenleride bu kdv iadelerini 1 belki 2 yıl daha fazla sürede inceleme yapıyorlar bu kadar küçük rakam da ymm raporu gereksiniz duymuyor.

yani anlıyacağın eğer kdv iadesi talebinde bulunacaksan hazırladığın dosya vergi denetmenlerine gönderilecektir.

iyi akşamlar

1.2. Maliye Bakanlığınca Belirlenen Sınırı Aşmayan Nakden İadeler
4 milyar lirayı geçmeyen nakden iade talepleri inceleme raporu ve teminat aranmaksızın yerine getirilir. Talep, bu Tebliğin (I/1.1.3.) bölümünde sayılan belgelerin (mahsup dilekçesi yerine nakden iade talebine ilişkin dilekçe) ibraz edilmesinden ve gümrük beyannamesinin ve/veya onaylı fatura ya da özel faturaların teyidi ile aşağıda belirtilen şartların gerçekleşmesinden sonra yerine getirilir.

incelemeyi vergi denetmenleri yaptığında tüm kayıtları içeren defter incelemesimi yapıyorlar yoksa sadece belge incelemesimi? yani bizim kestiğimiz faturaların karşı tarafla bağlantısınımı inceliyorlar?