Fason tekstil kdv tevkifatı

Fason iş yapan müşterimiz kestiği faturalarda 1/2 ve %8 kdv olarak fatura kesiyor. Bu durumda müşterimiz kdv 1 beyannamesi ile beyanda bulunuyor. iade hakkı doğuran işlemler bölümünde matrah yazıyoruz.iade tutarını boş geçiyorum. Bu bölüme tevkif edilen kdv yi yazmak gerekirmi? Karşı firma kdv 2 beyannamesi verecekmi? verecekse tahakkuk fişinin fotokopisini alacakmıyım? iade alma hakkım varmı? yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: fason tekstil kdv tevkifatı

2 nolu kdv beyannamesini verecek olan sizsiniz.

Ynt: Fason tekstil kdv tevkifatı

TAM ANLAYAMADIĞIM DURUM ŞU; ZATEN BEN İŞ YAPIYORUM %8 KDV ALMAM GEREKİRKEN %4 ALIYORUM. GERİ KALAN TUTARI İŞİ YAPTIRAN FİRMA SORUMLU SIFATI İLE BENİM ADIMA 2 NOLU KDV İLE BEYANNAME VERMESİ GEREKMİYORMU? MANTIK OLARAK BENİM KDV MİN %4 ÜNÜ BEN KALANINI BENİM ADIMA İŞİ YAPTIRAN BEYAN ETMEYECEKMİ?

Size kesilen kdv oranı %8 dir. Bu orana yansıyan rakamı indirim konusu yapabiliyorsunuz. Ama %4 ünü, 2 nolu beyanname ile beyan etmelisiniz.

Hatta beyan veya ödeme tahakkukunu sizin karşı tarafa vermeniz gerekir.

bana kdv kesilmiyor. fason işini ben yapıyorum faturayı ben kesiyorum. sanırım yanlış anladınız.

ÖZÜR DİLERİM. MÜŞTERİMİZ CÜMLESİ (BİZİM MÜKELLEFİMİZ ANLAMINDA) BU DOĞRULTUDA CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM.