fonradar

fason tekstil

Konuyu biraz açar mısın? Benim de fason konfeksiyon mükellefim var. İade değil de tevkif edilen KDV den söz ediyorsun sanırım.

Saygılar,

SMMM
Dilek KARACA

3/2 tevkifat yapılan kdv nin diğer vergilere mahsubundan bahsediyorum. bunun için daha önceki beyannamelerde 49-50-51-52-53 satırlarda gösteriyorduk. yeni tür beyannamelerde hangi satıra yazacağız

Fason tekstil işlem.kdv beyannamesinde gösterilmesi.

Yapılan fason işlemi tablo-2 Kısmi tevkifat uygulanan işlemler bölümünde gösterilecek 14-teslim ve hizmet bedeli , kdv oranı yazılacak tevkifat oranı yazılacak ve hesaplanan kdv yazılacak...sonra Tablo-9 Diğer iade hakkı doğuran işlemler bölümünde Hangi işlem ise onun kodunu kısmi tevkifat ise 402 kod ile yazılacak,kdvk md.no kısmına 9/2 yazılacak (sizin işleminiz tam olarak ne ise onun kodları)teslim ve hizmet bedeli ve iadeye konu olan tutar yazılacak... 81 nolu satıra iadeye konu olan kdv toplamı yazılıp eğer iade hakkı doğuyor ise Tablo 5 sonuç hesaplamalarında 40 nolu satıra iade edilmesi gereken kdv bölümüne yazılacak ,,
Esenlikler dileğiyle s.g.ö.,,,,,,[/b]

Sn. Şenol Yıldırım

Arkadaşın dediği doğrudur. Yalnız ben sana daha ayrıntılı anlatayım. Senin mükellefin fason konfeksiyoncu. 1 Nolu KDV beyannamesi kullanacaksın. Tablo-2 Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemler Bölümünde 14 nolu sütuna matrahını yazacaksın.KDV oranı 18, tevkifat oranı 2/3, hesaplanan kdv bölümüne de matrahın %6 sını hesaplayarak yazacaksın. İyi çalışmalar...

Saygılar,

SMMM
Dilek KARACA