fonradar

Fatura düzeni

Merhabalar, ben zaman zaman elektrik faturası kesiyorum. bildiğiniz gibi Enerji Fonu, TRT Payı ve Belediye Tüketim Vergisi KDV matrahından veya fatura tutarından değilde, aktif elektrik enerjisi satış fiyatından dağıtım, iletim ve hizmet bedelleri düşürülerek bulunan perakende satış birim fiyatı üzerinden bulunuyor. bu nedenle fatura düzeni şöyle olabilir mi:

Açıklama Miktar Birim Fiyat Toplam

Akt.Enerji
Satış Fiyatı
Kullanılan enerji 100 10 1000

Per.Enerji
Satış Fiyatı
Enerji Fonu, TRT Payı ve BTV Matrahı 100 9 900
Enerji Fonu %1 9
TRT Payı %2 18
BTV %5 45
KDV Matrahı 972
KDV 175
Toplam

Yani Fatura üzerinde birden fazla matrahı gösterebilirmiyim?

Ynt: Fatura düzeni

EPDK'dan alınmış elektrik satış lisansınız var mı?

Ynt: Fatura düzeni

Ben Elektrik Üretim A.Ş.'de çalışıyorum. Lisansımız var. Sorunum fatura üzerinde TRT ve diğer vergilerin elde edildiği matrahı yazmak istiyorum. Mali işler son sütunda KDV matrahından başka bir matrah gösteremezsin diyor. TRT ise ben benim payımın elde edildiği matrahı faturada görmek istiyorum diyor. Çözüm olarak faturanın an alt kısmına TRT Payı, Enerji Fonu ve BTV'snin elde edildiği matrah .... TL'dir yazarak bulduk ama çok çirkin oldu. Ben Matrah'ı son sütunda göstermemizin sakıncası nedir onu analayamadım. Mevzuatta son sütuna yalnız bir matrah yazılır gibi bir ifade mi var. Bir de KDV Oranı farklı olan ürünlerin yer aldığı faturalarda "KDV Oranı %18 olan kalemlerin matrahı; KDB Oranı % 8 olan kalemlerin matrahı, KDV oranı %1 olan kalemlerin matrahı gibi bilgiler yazılamaz mı?