Fatura İptali

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan vveycell
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
İyi günler, bir kamu kurumunda çalışmaktayım.

Ben izindeyken iş yaptığımız bir firma 45 tane 30.09.2013 tarihli fatura kesip göndermiş. Ben yokken kimse faturalarla ilgilenmemiş. Ben de 30 Ekim'de iş başı yaptım. Eylül ayını kapattıkları için Muhasebe Müdürlüğümüz ne faturaları ödeyebiliyor ne de iade faturası kesebiliyor. Şirket faturaları iptal edemeyiz beyanname verdik diyor.

Benim size sorum faturalar iptal edilip beyanname düzeltilemez mi?

Sayın vveycell,

Ezelden beridir şu ayı kapattık muhabbetine aklım ermez. geç gelen faturanın ertesi ay kayıtlara alınmasında hangi mahsur var ?

hadi faturaları ödememesini anladımda neden iade kesemiyor.
karşı firma elbette faturayı iptal edip beyannamesini düzeltebilir.
ancak hasılattan düşeceği yani devleti gelir kaybına uğratacağı için incelemeye konu olabilir.
firmada haklı olarak bu riske girmek istemiyor.olay bu ba bs de de bildirdiyse siz de bildirmediyseniz (ba/bs ye konu oluyosa tabi)
top sizde demektir.

Sayın i.yildizz,

Kayda almadığı faturanın doğal olarak iadesini de kesemez.
Faturayı iptal edip hangi beyannamesini düzeltecek ? KDV mi. Mümkün değil. KDV'nde vergiyi doğuran olay "Teslim" (veya teslim sayılan haller ve İfa ) KDV beyannamesinde o KDV'nin beyanı gerekir.
Devleti gelir kaybına uğratmaz, bu zaten en son hatta hiç yapılmaması gereken yorum.
BA BS 'de ise izah edilebilir farklardan dolayı sorun çıkmaz.
Asıl mesele fatura içeriği ve eğer verildiyse Geçici Vergi beyanında çıkar ki bu nedenle iptal talebi doğru değil.