Fatura Kime Kesilir

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

bir kooperatifin üyeleri arasında itilaf olduğu için binaya yapılacak bir 50000 tl tutarındaki iş için ödemeyi kooperatif yönetimi değil. üyelerin her biri firmaya gidip nakten yapacaklardır. Bu durumda 50 bin tutarındaki bir bütün olan yani kalorifer kazanı işi için fatura kime kesilir kooperatifemi yoksa ayrı ayrı üyeleremi.

Ynt: Fatura Kime Kesilir

merhaba,
ödemeleri her ne şekil olursa olsun üyeler kendi adlarına göre yapmışlarsa da, hizmet kooperatif binası için gerçekleştiğinden faturanın kooperatif adına kesilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Bu durumda fatura kooperatif adına kesildiği zaman; bu kalorifer kazanı hizmetinin bedelini, kooperatif yönetimi değil üyelerin yaptığı ödeme olduğu için bu ödeme, üyeler adına kooperatife yapılmış bir bağış olarak dikkate alınabilir.

( Not: sn.abdsis, sorunuzdan sizin kooperatif tarafımı yoksa kalorifer kazanı faturasını kesecek firma mı? olduğunuzu dikkate alamadan her iki taraf için genel cevapladım.)

sayın tekin,

mükellefim kazan faturası kesecek firma, dolayısıyla rakamda 50 bin olunca tevsik sorumluluğu gündeme geleceğinden faturayı kooperatife kesince ödemeler nasıl olcak bu durumda. yani her üye gelip firmaya nakten ödeyecek. üye başına 2000 tl civarı düşüyor.

Üyeler koop adını ve kendi adlarını yazdırarak banka aracılığı ile ödeyebilirler.

ben her üyeye ödediği tutarda fatura kesmeyi düşünüyorum ancak bu durmda mal bütün olduğu için nasıl kesilceği konusunda tereddütüm var.

her üyeye ft kesme nasıl olucak? kooperatif bunu gider olarak ya da bağış olarak nasıl kayıtlara girecek mümkün değil.benim fikrim tüm üyelerden alınan 2000-tl kooperatifin havuz hesabında toplansın ve kooperatif size ödeme yapsın, sizde faturayı kooperatife kesin. bence doğru olan bu gibi.