Fatura ve irsaliye hk

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan freedom
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Arkadaşlar merhaba,

sorum şudur; faturanın önce irsaliyenin ise sonradan kesilebileceğini biliyorum fakat mesela faturayı 8.aya kesip irsaliyesi 9.aya ait olsa bunun yasal olarak bir sakıncası var mı onu merak ediyorum. yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Ynt: fatura ve irsaliye hk

Önce irsaliye kesilir mal sevk edilir.Sonra da fatura düzenlersin.

Ynt: fatura ve irsaliye hk

aazakli ' Alıntı:
Önce irsaliye kesilir mal sevk edilir.Sonra da fatura düzenlersin.
Merhaba,
Daha sonra sevk edilecek bir ürün için şimdiden fatura kesilebilir. Faturanın üzerine "mal daha sonra sevkedilecektir" diye bir ibare düşülür. Ay atlaması konusunda bir bilgim yok ancak mantıken sorun yaratmaz diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar...

Ynt: Fatura ve irsaliye hk

Sorun olmaz çünkü siz ft keserek hem gelirlerinize kattınız hemde kdv bildirerek sevk tarihinden önce bildirdiniz.

b) Malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi hallerinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi,
3065 10 b

Yıl sonuna kadar kesilebilir. Ay atlamasında sakınca yok.

Selamlar
Fatura düzenlemek,süregelen bir iş veya hizmet olmaması halinde,işlemin son aşamasıdır.
fatura düzenlenmesi teslim anlamına gelir.Yani bir şekilde iş bittiğinin göstergesidir.Sorunun özünde mal tesliminin yapılıp yapılmadığının irdelenmesi gerekir.İrsaliyenin sonradan düzenlenmesi,mal tesliminin henüz yapılmadığı,fakat faturasının önceden düzenlendiği intibasını uyandırır ki burada da faturalaşma art niyeti aranabilir.Geçerli bir mazerete ve kanuni bir şekle oturtulmadığı sürece bu işlemin de hatalı olduğunu düşünüyorum.
Kaldı ki herşey uygunsa ve mal teslimi yapılmış ve faturasıda düzenlenmişse sonradan irsaliye düzenlemenin gerekçesi nedir? Bunları irdelemek lazım.yani soru üzerinde yorum yapmaktansa işlemin yapılış amacını bilmek gerekir.Faturayı kesip vergilendirmeye dahil etmek,sadece vergi yükümlülüğü açısından sizi kurtarır.Diğer mevzuatlar açısından da olayı değerlendirmek lazım.
Saygılar.

Teslimden önce faturayı kesip Kdv yi bildirmek maliye açışından olumlu. Sonuçta erkenden Kdv yi tahsil etmiş oluyor.