fonradar

Fatura ve Z'lerde Kdv'yi Tutturmak

heerdeem

Katkı Sunan Üye
değerli forumdaşlar

malumunuzdur, ytl'ye geçişle beraber kusuratlar sıkıntı oluşturmakta...

normalde düz olarak matrahın % 18'ni bağlayarak fazlasını ilave kdv'ye bağlıyoruz değil mi.

zannediyorum mevzuat olarak bu noktada ihtilaf yok.

yalnız şimdi bana gelen bir faturayı örnek vermek istiyorum. eminim ki sizin masalarınızda da bunlardan vardır.

şimdi ; matrah-114 ytl . normalde bunun kdv'si ne olması lazım 20,52 ytl.

mükellef ne yazmış. düz hesap olsun diye 20.75 ytl.

şimdi ne yapmak gerekir.

a) doğrusu olan 20,52

b) arkadaş. sen doğrusunu yazacan ama mükellef bunu 20,75 olarak karşı tarafa verdi. ve adamcağız 20,75 olarak indirdi. :cry:

dolayısıyla devletin 0,23 ykr zararı söz konusu.

şimdi bazılarımın içinden geçecek ki ; al kardeşim sana 25 kuruş , git bunla benden bir çay iç. kafanı takma böyle kuruşlara muruşlara.

sen büyük hesapların adamı ol. :D

o düşünce sahiplerine de teşekkür ediyorum ama muhasebe ciddiyeti içinde bunu nasıl çözümleyelim.

unutmayalım ki 2 kere 2 dört eder :!:

saygıyla

Merhaba..
Fatura yı tüm nüshaları ile düzeltmeyi ayrı tutarsak.
Mükellefiniz fazla kdv hesaplayıp bu emanet parayı fazla olarak tahsil
etmiş zaten.
Bu fazlalığı KDV 30.Satır ilave edilecek kdv de beyan etmelisiniz.

İyi Çalışmalar.

Merhaba Arkadaşım,

Müşteriden fazla ve yersiz olarak tahsil edilen KDV nin beyan edilmesi ve ödenmesi gerekir.
Yani kesilen faturanın KDV si 20,52 olupta sen 20,75 olarak kestinse ; 20,75 olarak bildirmen gerekiyor.

Kolay gelsin.
Birol Kaya
SMMM

Sayın Erdem,

Arkadaşlar fazla ve yersiz hesaplanan KDV'lerin nasıl kayıtlanıp beyan edileceği konusunda tam olarak doğru cevabı vermişler.

Dediğiniz gibi Muhasebe ve hatta ticaret ve ticari belgeler "ciddiyet" ister, "ne olacak!" diye ihmal edilen bazı hesaplamalar alışkanlık haline gelir ve daha ciddi hatalara neden olabilir.O nedenle bu "ciddiyetin" farkına varması için mükellefi yani müşterimizi uyaracağız.

bir denetmen arkadaşım "eğer beyannamelerde fazla ve yersiz hesaplanan kdv durumu (rakam büyük yada küçük olması önemli değil) süreklilik arz ediyorsa defteri incelemeye almak için yeterli bir sebep" demişti. :(

SAYBEL' Alıntı:
bir denetmen arkadaşım "eğer beyannamelerde fazla ve yersiz hesaplanan kdv durumu (rakam büyük yada küçük olması önemli değil) süreklilik arz ediyorsa defteri incelemeye almak için yeterli bir sebep" demişti. :(

Sayın Saybel

bu diyolog yakın zamanda mı oldu,

yoksa 2005'den önce mi..

çünkü mevcut durumda ilave kdv yazmama gibi durum sözkonusu değil

en azından z raporu olanlar için bunu söylebilir hatta yazabiliriz.

ilave kdv yazmamanın alternatifi matrahla oynamaktır.

bu da muhasebe de doğruluk ve tutarlılık kavramıyla ne kadar bağdaşabilir.

ben en iyisi çayı kendim söyleyeyim :D

saygıyla

Başlık 92 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
Resmi Gazete No 25678
Resmi Gazete Tarihi 22/12/2004
Kapsam

5. Yapılacak Yuvarlamalar Sonucunda Kayıtlar ile Beyannamede Oluşabilecek Katma Değer Vergisi Tutarları Arasındaki Farkların Beyanı

Yeni Türk Lirası ile yapılan satışlarda yuvarlama işlemleri nedeniyle, mükelleflerin kayıtlarında oluşacak katma değer vergisi tutarlarının vergilendirme dönemi toplamı ile yukarıda açıklandığı şekilde hesaplanacak katma değer vergisi tutarı arasında farklılık ortaya çıkabilmektedir.

Kayıtlarda oluşacak katma değer vergisi toplam tutarının beyannamede bulunacak katma değer vergisi tutarından fazla olması durumunda arada oluşacak fark, mükellefler tarafından 1 No.lu Katma Değer Vergisi Beyannamesinin "İlave Edilecek KDV" satırına dahil edilerek beyan edilecektir. Kayıtlarda oluşacak katma değer vergisi tutarının beyannamede oluşacak katma değer vergisi tutarından eksik olması durumunda ise arada oluşacak fark, ilgili dönem katma değer vergisi beyannamesinin "Bu Döneme Ait İndirilecek KDV" satırına dahil edilerek gerekli düzeltme işlemleri mükellefler tarafından yapılacaktır. Mükelleflerin kayıtlarında da gerekli düzeltme işlemlerini yapacakları tabiidir.

Tebliğ olunur.