Faturada Kesmemekten Dolayı Ceza

sofist

Katkı Sunan Üye
iyi günler herkese

bir mükellefimin 32 adet fatura düzenlemediği ve 4/05/2007-31/05/2007 tarihleri arasında da fatura kesmesi gerekirken fatura kesmediği ve de 1/05/2007-14/05/2007 tarihlleri arasında da eksik fatura kestiği tesbit edilmiştir.

şimdi bu durumda bu mükellef hakkında uygulacak ceza-i işlem nedir ben mükellefimin en az cezayla nasıl kurtulmasını sağlarım bana bu konuda bir bilgi verirseniz sevinirim

Kesmediği her fatura için ayrı ayrı fatura tutarı üzerinden % 10 cezamı yiyeceğiz yoksa nasıl bir ceza uygulanacak

Herkese iyi çalışmalar başarılar ;

Ynt: Faturada Kesmemekten dolayı ceza

sn sofist;

bakın vergi dairesi size kesmediği her fatura için ceza keser ama bunu dava açarak kazanabilirsiniz.çünkü yargı tek tek hepsi için değilde sadece bir adet fatura için ceza kesebileceğini belirtmiştir.bununla ilgili kaynak yok bende ama bir avukat aracılığıyla emsal bulup gösterebilir size çünkü sizin konuya benzer bir arkadaşım dava yolunu seçip kazandı.kolay gelsin..

Ynt: Faturada Kesmemekten Dolayı Ceza

arkadaşlar dediğiniz gibi olabilir ancak ben burda ki vergi dairesine sordum görevliler bana 32*139=4448 ytl olduğunu ve ona göre de cezai işlem uygulayacaklarını bildirdiler daha düşük bir şekilde ben bu işten yakamı sıyıramazmıyım

ceza ödemedem ya da en az cezayı ödeyerek ve daha sonra sizlerinde dediği gibi mahkemeye başvurarak

yardımlarınıziçin teşekkür ederim

sayın sofist;

ben sizin sadece 139 ytl ceza yiyeceğinizi düşünüyorum bunun içinde cezayı ödemeden dava konusu yapmanız önce bir avuktala görüşün size bunu öneririm

Kesilmeyen birden fazla yazar kasa fişi için tek ceza kesilmesi ile ilgili yargı kararı hatırlıyorum, biraz araştırmanızı tavsiye ederim, forumda o yargı kararı mevcut.

her ne kadar vergi idaresi uygulamasında diretse de yargının tek bir tesbit ile sadece bir ceza kesilebileceği yönde kararları vardır. burada kesilmeyen ft toplam değerinin %10'u uygulanmalı (en az 139 YTL). ama her ft için ayrı tutanak düzenlenmiş ise ayrı ayrı değerlendirilmeli.

sayın nane, sayın kalisper_a, sayın Ogün Güneş yardımlarınız ve yanıtlarınız için teşekkür ederim ayrıca da sayın kalisper_a arkadaşım yapmış olduğu kusur için ben sizden onun adına özür dilerim