Faturalarda Seri Numarası Hakk

Değerli meslektaşlarım,üstadlarım,çözmeye çalıştığım bir konuda sizin fikir,görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ecza depolarının eczanelere verdiği faturalarda,seri numarasının yanında bir de kendi sistemlerinin verdiği bir numara var.Şimdi biz ara bir program yapıp excelden muhasebe programımıza aktarım yapacağız.Fakat depolardan aldığımız excel dökümler de fatura daki seri numarası yerine depoların kendi vermiş olduğu numaralar,fatura numarası olarak gözükmektedir.(depolar kendi defterlerinde de bu kendi vermiş oldukları numaraları fatura numarası olarak kullanmaktadırlar.)

Şimdi sorum şu:Ben muhasebe programıma excelden aktarım yaparken ecza deposunun verdiği fatura numarasını kullansam vergi kanunları ve muhasebe tekniği açısından sorun olabilir mi.Çok teşekkürler. A.E.O

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: Faturalarda Seri Numarası Hakk

Bu konuda açıkça bir şeye rastlamadım. O yüzden sadece görüşümü yazmak istiyorum.
Ecza deposunun vermiş olduğu numaranın yetersiz olacağı görüşündeyim. Aynı evraktan söz ediliyor bile olsa, Faturanın üzerindeki seri numarası bağlayıcıdır. Bence belge üzerindeki seri numarası dikkate alınmalıdır.

Kdv sini doğru olarak beyan ettiyseniz, firma ile mutabıksanız herhangi bir sıkıntı çıkmaz.SOnuç itibari ile faturanın tüm suretlerinde bulunan ve sistemin vermiş olduğu bir seri noyu kendi defterinize kayt için kullanıyorsunuz.Bende konu ile alakalı bir kaynak bulamadığım için bu şekilde düşünüyorum ve bundan dolayı hiç bir memurun problem çıkaracağını düşünmüyorum.

V.U.K., 230 ve 231. maddelerle faturaların biçimini ve nasıl düzenleneceğini belirtmiştir.
Yine aynı kanunda adı geçen yevmiye defterine yapılacak kayıtların da faturaların basılması sırasında verilen seri ve sıra nosu ile kaydedilmesi gerekir.

Ayrıca, V.U.K. 352/3'e göre de usülsüzlük ve/veya re'sen takdire muhatap olabilirsiniz.

Defter kayıtlarında ft tarihi seri-sıra nosu yazılacak diye bir şart yoktur.

Bahs ettiğiniz işlemde Vergi Usul Kanunu hükümklerine göre herhangi bir usulsüzlükten bahs edilemez.

TÜRK TİCARET KANUNU

Kanun Numarası: 6762

Kabul Tarihi: 29/06/1956
...
B - ÇEŞİTLİ DEFTERLER:

I-YEVMİYE:

Madde 70 - Yevmiye defteri, kayda geçirilmesi icabeden muameleleri vesikalardan çıkararak tarih sırasiyle ve "madde" halinde tertipli olarak yazmaya mahsus defterdir.

Yevmiye maddelerinin en az aşağıdaki malumatı ihtiva etmesi şarttır:

1. Madde sıra numarası (Makine ile tutulan muhasebelerde mecburi değildir.);

2. Tarih;

3. Borçlu hesap (Toplayıcı hesaplar kullanıldığı takdirde nihai yardımcı hesabın isminin tasrihi şarttır.);

4. Alacaklı hesap (Toplayıcı hesaplar kullanıldığı takdirde nihai yardımcı hesabın isminin tasrihi şarttır);

5. Meblağ (Yardımcı hesaplara taksim edilenler, izahat sütununda gösterilmek şarttır);

6. Her kaydın dayandığı vesikaların nevi ve varsa tarih ve numaraları.

Yevmiye defteri ciltli ve sahifeleri müteselsil sıra numaralı olur; şu kadar

ki, vergi kanunlarına göre müteharrik yapraklı yevmiye defterinin kullanılmasına müsaade olunduğu takdirde vergi kanunlarına uygun olmak şartiyle bu defterler de kullanılabilir.

Yevmiye defterine geçirilecek kayıtlar haklı sebep olmaksızın, on günden fazla geciktirilemez.

Yevmiye defteri yeni senenin en geç Ocak ayı sonuna kadar notere ibraz edilip son kaydın altına noterce (Görülmüştür) sözü yazılarak mühür ve imza ile tasdik ettirilmek şarttır.