Faturanın İrsaliyeden Öncesi Kesilmesi Hk.

MERHABALAR.
FATURALARIN MALLARIN TESLİMİNDEN ÖNCE KESİLMESİ DURUMUNDA 7 GÜNLÜK SÜRE GEÇERLİMİDİR.YOKSA MALLAR İLERİKİ BİR TARİHTEDE SEVK EDİLEBİLİRMİ.
ALOMALİYEDE ŞÖYLE BİR YAZI BULDUM AMA İSTEDİĞİM CEVABI BULAMADIM.(Satılan mallara ilişkin faturaların malın tesliminden önce düzenlendiği ve malın daha sonra sevk edildiği durumlarda; faturayı düzenleyenler faturada malın daha sonra sevk edileceğini belirteceklerdir. Faturada bulunması gereken malın teslim tarihi ve irsaliye numarası ise, malın tesliminden sonra alıcı ve satıcı kendilerinde kalan sevk irsaliyesinden faydalanarak faturaya şerh verecekler, fatura ve sevk irsaliyesi arasında uyumu sağlayacaklardır. )

DAHA ANLAŞILABİLİR KANUNLAR TEMENNİSİ İLE..[/i][/b]+

Not: Konu başlığında ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmak yasaktır. Lütfen mesaj yazmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz.

Daha anlaşılabilir nasıl bir şey arıyorsunuz acaba?

Sanırım 7 günlük süre hakkında arıyorsunuz fakat fatura düzenlendikten sonra 7 gün içinde malın sevki yapılması gerekir diye birşey sizce olabilir mi?
İstediğiniz zaman veya bir anlaşma tarihi varsa o zaman gönderip göndermemek sizin elinizde.

Saygılarımla

FATURA-İRSALİYE

BU KONUYLA KISMEN ALAKALI BİR ÖZELGE VAR BURDA AMA TAM AÇIKLAMA YAPILMAMIŞ.
AYRICA ANLAŞILABİLİRLİK TÜM KANUNLARLA İLGİLİ.SİZ KANUN KOYUCULARIN BİLE ANLAMAKTA ZORLANDIĞI KANUNLARI ÇOK İYİ ANLIYORSUNUZ GALİBA..

Sayı : B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1-231/5-
12324 12/07/2006*5370

Konu : Mal teslimleri ileriki tarihlerde yapılacak

olan ön ödemeli kampanya satışlarında fatura düzeni hk.

İlgi : 03/07/2006 tarih ve 6831 varide ile kayıtlarımıza giren dilekçeniz.

İlgi dilekçenizde, şirketinizin “……………” bayisi olarak her türlü beyaz eşyanın toptan ve perakende alım-satımı işiyle iştigal ettiği belirtilerek, bedeli nakit veya kredi kartı ile önceden tahsil edilen ve mal teslimleri ileriki tarihlerde yapılacak olan ön ödemeli kampanya satışlarında fatura düzenlenip düzenlenmeyeceği ile fatura düzenlenecekse herhangi bir not düşülmesinin gerekip gerekmediği hususlarında görüş talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229’ncu maddesinde fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesika olarak tanımlanmıştır.

Aynı Kanunun 231/5’nci maddesinde, faturanın malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami yedi gün içinde düzenleneceği, bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturaların hiç düzenlenmemiş sayılacağı hükme bağlanmıştır.

Buna göre, firmanızca ön ödemeli kampanya kapsamında kredi kartı ile veya nakit olarak yapılan satışlar için söz konusu malların müşterilere teslim edildiği tarihten itibaren yedi gün içerisinde fatura düzenlenmesi gerekmekte olup, bu faturalara herhangi bir not düşülmesine gerek bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Faturayı kestikten sonra malın sevki için belirli bir süre sınırı bulunmamaktadır. Ancak, fatura ile malın sevkinin ilişkilendirilmesinin mümkün olabileceği makul süreye dikkat edilmelidir.

sn golpinar, bence yazı aslında açık ve anlaşılır. irsaliye taşınan mala kesilir. olmayan bir malın irsaliyeside olmaz. 7 günlük süre zaten fatura kesiminde art niyeti ortadan kaldırmak için olan birşey. fatura kesilmişse artık süre falan olmaz.

faturayı keseceksiniz.

faturanın üzerine malın hangi tarihte teslim edileceğini yazacaksınız (ki bence şart değil ancak bunu yazmazsanız yada bu işleme ilişkin bir sözleşme yapmazsanız karşı taraf malı ne zaman teslim alacağını bilemez ve satıcı da bunu ardniyetli olarak kullanabilir.)

daha sonra mal irsaliye ile teslim edildiğinde iki taraf da faturanın kendinde kalan suretlerine irsaliyenin bilgilerini işleyecekler.

bence buradaki asıl sorun bu faturaların muhasebe kaydı. belki stokta dahi olmayan bir maldan sözediyoruz. satıcının stokta bile olmayan bir malı satması, alıcının da olmayan bir malı alması.

Bu konuyu kendimce biraz araştırdım, konu hakkında 4-5 makale de buldum edindiğim genel izlenim şu şekilde;
Değerli üstad Yılmaz ÖZBALCI malın sevkinden önce fatura düzenlenmesi naylon fatura ile eşdeğer tutuyor , kaldı ki KDV MD 10/B maddesi genel kanun içerisinde biraz eğreti duyuror gibi, bir diğer nokta malın sevkinden önce faturanın düzenlenmesi halinde alıcı faturayı alıp ta süresi içinde itiraz hakkını kullanmaz ise sevk edilmemiş bir malın faturasını kabul etmiş olacak, ileride doğacak bir aksaklık halinde mahkemelerde malın sevkinin ispatı gerekecek, malın sevkinin daha sonradan yapıldığı durumlarda fatura ile sevk tarihi arasında net şu kadar gün olmalı tarzında bir ifadeye rastlamadım ancak aynı takvim yılı içinde sekvinin yapılması gerekmekte.
Eğer gerekirse bulduğum makaleleri imkanlar dahilinde eklemeye çalışırım.

sn güneş, üstad özbalcının naylon fatura ile eş değer tutması sanırım benim bir önceki yazımda belirttiğim gibi alıcının faturayı gidere işlemesi halinde olacaktır. olmayan malın faturasının giderleştirilmesi halinde bu sonuç tabii ki doğar.

aynı şey kdv içinde düşünülebilir.mesela kdv de indirim konusu

"Vergi İndirimi
Madde No 29
Kapsam
1. Mükellefler, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, faaliyetlerine ilişkin olarak aşağıdaki vergileri indirebilirler:

a) Kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisi,

b) İthal olunan mal ve hizmetler dolayısıyla ödenen katma değer vergisi,
.."
olarak tanımlanır. burada alınmamış bir hizmet ve malın kdv si ne kadar indirim konusu yapılır tartışılır.

yani her ne kadar uygulamada bu tarz işlemlere rastlasak da yürürlükteki kanunlar açısından çok sağlıklı bir uygulama değil. işletmeler bu şekilde işlem yapacaklarına bu işlemi sözleşme ile yapsalar daha iyi. yani ben sana şu tarihe kadar şu malı teslim etmeyi taahhüt ediyorum, sen de bana şu tarihe kadar ödeme yapacaksın şeklindeki bir sözleşme daha az baş ağrıtır ve sonuçları da alıcı ve satıcı açısından aynı derecede bağlayıcı olur.

Size katılıyorum Sayın İ.ŞENGÜN , malın sevki gerçekleşmesede ilgili faturanın süresi içinde kayıtlara alınması gerekmekte ki kayıtlara alınması ile problemler başgösteriyor.