Faturayı Poliçe Gibi Kesmek

Mrb arkadaşlar bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.Bizim firmamıza yurt dışından Gemiler için yıllık kesilen sigorta faturalarını bizim anlaşmalı olduğumuz firmalara bana kesilen yurt dışı faturası gibi aynen yansıtırken fatura bedelini fatura üzerinde 4 taksite bölünmüş bir şekilde gösteriyorum ve bunun muhasebe kaydını yaparken acaba direk kesildiği tarihe gelir olarakmı işleyeyim yoksa 380 gelecek aylara ait gelirler diye dağıtarak ve taksiti gelen ayda gelir beyanında ve kdv tam istisna kısmında göstermekmi gerekir.
Örnek: 01.02.2011 tarihinde X firmasına kesilen fatura KDV sizdir.
380 01 20.02.2011 şubat ayı 1.000
380 02 mart 1.000
380 03 nisan 1.000
380 04 mayıs 1.000
fatura toplamı: 4.000 TL

Benim yansıttığım taksitlerini gösteren faturanın kaydını ve kestiğimin kaydını nasıl işlemem uygun olur
herkeze tşkler şimdiden

Ynt: Faturayı Poliçe Gibi Kesmek

poliçe gibi zamanı geldiğinde işlemelisin dönemsellik gereği sadece poliçe olması gerekmez faturalarda da aynı işlemi yapmalısın

o zaman taksitleri 180 ve 380 olarka dönemlerinde gelir ve gidere atıcam ve ödeme dönemleridne beyanda bildiricem saolasın

ödemeye göre değil yapılan gider yada gelirin dönemine göre atıp ilgili dönem gelincede gider yada gelire atılır ödeme ile bağlantısı yoktur

anladım ödemesi önemli değil benim belirttiğim dönemlerde gelir ve gidere atıcam tşk