fonradar

Faydalı Ömür Meselesi

sultan

Katkı Sunan Üye
merhaba,nakliye şirketi olan mükellefim aldığı kamyonlarına demirbaş olarak ,hidrolik lift,frigorifik kasa,soğutucu ünite,soğutucu klima aldı
faydalı ömür listesinde bunları bulamıyorum...listede bulunmadığunda 5 yıl faydalı ömür,ya gözümüzden kaçmış olursa diye endişeleniyorum bu konuda yardımcı olan arkadaşlar şimdiden teşekkürler

Ynt: Faydalı Ömür Meselesi

333 nolu teb. göre listede bulamadıklarınız için bakanlığa müracaat etmeniz gerekmektedir.

sayın sultan olurmu bilmiyorum ama bir fikir vermek amacıyla, bunlar arçla birlikte kullanılacak ve araçtan söküldüğü zaman pek işe yaramayacak demirbaşlar, o yüzden bunlarıda aracın maliyetine atıp, araçlar aynı oranda amortisman düşmek uygun olur bence, yani bunlar aracın değerini artıracak ve satıldığı zamanda araçla birlikte satılacaktır sanırım.

Kesinlikle katılıyorum. Bu kıymetler aracınızın mütemmim cüz'ü yani tamamlayıcı parçasıdır. Aracınızın ekonomik değerini ve de faydalı ömrünü uzatabilmektedir. Bu nedenle aracınızın maliyetine katılır.

teşekürler yorumlarınız için,aslında ayrı ayrı da satılabilen bu aparatlar araçla beraber eskiyor dediğiniz gibi,maliyeyi aradım bu konuda listede yer almayan mdv için araç faydalı ömrü uygulayabilirsiniz dedi
tabiki sözlü bir açıklama