Fazla çalışma ve yasal kesintiler ?

Merhabalar benim içinden çıkamadığım bir durum söz konusu.her zaman olmasada ayda bir kaç kez aynı durumla karşılaşıyoruz:S
Geçen gün iş yerinde arızalı bir makinayı çalıştırabilmek ve üretime devam etmesi için aksam 19:30 dan sonra mesaiye kaldık.işi yetiştirebilmek içinde doğru düzgün ne yemek paydosu yaptık nede istiratimiz oldu :( velhasıl sabah 06:45 gibi arızayı giderip makinayı çalıştırdık.saat 07:30 gibi eve gittim.haliyle o gün işe gitmedim
ertesi gün işe gittiğimde patron gelmediğim o günün kesintisinin normal çalışma saat ücretinden değilde toplam çalışma saat üzerinden falan yani sabaha kadar çalıştığım % 50 olan mesai saatinden kesildiğini söyledi :S . böyle bir adalet böyle bir mantık olabilirmi.Ben sabah 08:00 den ertesi gün sabah 06: 00 kadar çalışacağım sırf üretim durmasın devam etsın diye .ertesi gün işe gelemediğim için sabaha kadar olan mesaim kesilecek.bu konudaki yasal prosedür hakkında açıklayıcı bir bilgi verirseniz sevinirim .

''çalışma saatlerimiz:sabah 08:00 -19:30 '' 1 saat yemek 30 dak çay paydoslarımız var cumarteside saat 13:00 kadar çalışıyoruz ''

Ynt: fazla çalışma ve yasal kesintiler ?

Düzeltme ''çalışma saatlerimiz:sabah 08:00 -17:30 '' 1 saat yemek 30 dak çay paydoslarımız var cumarteside saat 13:00 kadar çalışıyoruz ''

Ynt: fazla çalışma ve yasal kesintiler ?

Mantık doğru..

Ama burada önemli olan yaptığınız işin niteliğinin fazla mesaiye ihtiyacı olup olmadığıdır..

Bu çok sık karşılaştığımız bir uygulama..izin olayını çalışma biçimine döndüren işverenler.. fazla mesai ücretini ödememek için bu yöntemi seçmektedir..

Örneğin.. haftanın 4 günü.. "2" saat fazla mesai yaptırdığı işçiye.. fazla mesai ücreti vermektense..haftanın 5. günü.. fazla mesailerine istinaden.. "1" gün izin veriyorlar.. ve mesai külfetinden kurtuluyorlar..

Fazla mesaiye ihtiyaç duyan işverenler.. ilk önce işçiden yazılı onay almalı.. ( olağanüstü durumlar hariç )

Ayrıca.. fazla mesailerde izin talebi işverenden değil.. işçiden gelmelidir.. ve atıyorum.. ben işçiye 18 saat mesai yaptırdım.. 2 gün işe gelmesin diye de bir mantık olmaz.. bunun bir kuralı var.. yanlış hatırlamıyorsam.. fazla mesai yapılan her "1" saatin karşılığı.. 1 saat 20 dakika olmalıdır..

Ynt: Fazla çalışma ve yasal kesintiler ?

yani yasal olarak 10 saat lik fazla mesainin karşılığı olarak 13 saatlik istirahat hakkımı doğmuş oluyor ???benim anlayamadığım sabah 08 00 den ertesi gün sabah 08 00 kadar fazla mesai yaptıgımızda o gün eve gidip istirahat ettiğimizde.gelmediğimiz günün ücretini yasal olarak kesme hakları varmı varsa eğer bunu fazla mesai saati ücretinden kesmeye hakları varmı acaba...

Hakları var demedim.. öncelik sizindir.. İşveren sizinle anlaşmak zorundadır.. yaptığınız fazla mesailere karşılık size.. ücret yerine.. serbest zaman kullandıracağını yazılı olarak belirtir.. siz de kabul edersiniz.. bir mutabakat yaparsınız..işveren kafasına göre.. çalıştırıp çalıştırıp.. para vermiyorum git evde yat diyemez..

benmi soruyu yanlış sordum acaba.basitçe anlatmam gerekirse aksam normal mesaimiz bittikden 17:30 dan sonra aynı gün sabah 06 30 kadar mesaiye kaldık haliyle evimize gidip o gün işe gelemedik.ertesin gün iş yerine gittiğimde.işe gelmediğimiz daha doğrusu gidemediğimiz o günün ücreti kesiliyormuş hemde normal mesai ücretinden değil aksam sabaha kadar çalıştığımız % 50 lik mesai ücretinden kesiliyormuş.yani sabaha kadar yaptımız mesai yalan olup gidiyor .geriye sadece 3 saatlik mesai ücreti kalıyormuş .müd. bu şekilde olduğunu söylüyor ben böyle bir uygulamanın yasal olup olmadıgını öğrenmek istiyorum.eğer böyle bir uygulama yoksa bu konuyu patronla konuşmayı düşünüyorum.yok eğer böyle bir uygulama varsada işi bırakmayı düşünüyorum :S

Bu arada ilginize teşekkür ederim forwhom.
''dünyada hala duyarlı insaların yaşadığını bilmek güzel ''

Sayın mert..

Ben sizi gayet iyi anladım.. işvereninizin mantığınıda..

Söyle izah edeyim size..

Pazartesi günü 8.5 saat çalıştınız..

Salı 8.5 saat çalıştınız..

Çarşamba 8.5 saat çalıştınız..

Perşembe 8.5 saat çalıştınız.. Ama tam işten ayrılırken makinada bir arıza meydana geldi ve siz o gece 3'e kadar çalıştınız..8.5 saatte fazla mesai yaptınız..

Patronunuzda buna istinaden Cuma günü işe gelmemenizi söyledi..Çünkü patronunuz.. sizin haftalık çalışma süreniz olan 45 saati doldurmadığınızı düşünüyor..

Pazartesi..salı.. çarşamba.. perşembe günleri toplam çalışma süreniz.. 34 saat..8.5 saatte fazla mesai yaptınız.. toplam 42.5 saat..

Cuma günü işe gelmediğiniz için işveren bu yöntemi tercih etmiş..

İşveren..fazla çalışmalar sonucunda ortaya çıkan fazla mesai olaylarında..eğer işçi kabul ederse fazla mesai ücreti yerine..serbest zaman izni verebilir..

Ha günlük çalışma süresi 11 saatle sınırlandırılmıştır.. sizi sabah kadar çalıştıramaz işveren ama.. özellikle üretim sektöründe..önemli bir makina arızasında.. ya da zorunlu sebeblerden dolayı işveren o bölümdeki çalışanlara.. fazla mesai yaptırabilir..

Önemli olan burada bunu alışkanlık haline getirip getirmediğidir.. işverenin art niyetli davranıp davranmadığıdır..

mert_mr ' Alıntı:
Bu arada ilginize teşekkür ederim forwhom.
''dünyada hala duyarlı insaların yaşadığını bilmek güzel ''

Rica ederim.. bir burada birbirimize yardımcı olmak için zaman harcıyoruz..biz her ne kadar işveren tarafında gözüksekte.. emin olun her zaman haklı olanın yanındayız..

Herkes bilgisi dahilinde sorulan sorulara elinden geldiğince cevap yazıp.. soru işaretlerini ortadan kaldırmak için mücadele ediyor.. umarım sizin kafanızdaki soru işaretlerinin bir nebze de olsa ortadan kalkmasına sebeb olmuşumdur..

İyi geceler..

mert_mr ' Alıntı:
yani yasal olarak 10 saat lik fazla mesainin karşılığı olarak 13 saatlik istirahat hakkımı doğmuş oluyor ???benim anlayamadığım sabah 08 00 den ertesi gün sabah 08 00 kadar fazla mesai yaptıgımızda o gün eve gidip istirahat ettiğimizde.gelmediğimiz günün ücretini yasal olarak kesme hakları varmı varsa eğer bunu fazla mesai saati ücretinden kesmeye hakları varmı acaba...
Yasal olarak, paydos saatiniz 17:30 ise, 17:30 dan sonraki çalışmalarınız değil, o haftanın çalışma günlerinde 45 saatlik yasal çalışma süresini tamamladıktan sonraki çalışma süreleriniz fazla çalışma sayılır.

Yani haftanın 2 günü işe gelmediyseniz, 3.gün sabah 8 de işe başlayıp ertesi gün öğlen 12 de işyerinden ayrılmış olsanız da, fazla çalışma ücreti de alamazsınız, fazla çalışmaya karşılık ücret yerine izin de kullanamazsınız. O çalıştığınız fazla süreler, normal ücretiniz üzerinden değerlendirilir.