Fazla Mesai İzni

odemirkol

Katkı Sunan Üye
Merhabalar;
İşçilere yaptırılan fazla mesailer için onaylarının alınması gerekiyor.Biz işe girerken yaptığımız sözleşmelerde "gerektiğinde fazla mesai yapmayı kabul ederim" ibaresini kullanıyoruz.Ayrıca bir de yazılı dilekçe almaya gerek varmıdır?
Saygılar...

Sn. Kemal;
Teşekkür ediyorum.Forum kurallarını biliyorum, fakat arama yapmayı beceremiyorum.İlginize tekrar teşekkürler.
Saygılar...

odemirkol' Alıntı:
Sn. Kemal;
Teşekkür ediyorum.Forum kurallarını biliyorum, fakat arama yapmayı beceremiyorum.İlginize tekrar teşekkürler.
Saygılar...

arama1.GIF

arama ya tıkladıktan sonra gelen sayfa da

arama2.GIF

Sn. Ogün Güneş;
Ayrıntılı açıklamanız için teşekkür ederim. :)
Saygılar...

merhabalar,

ben işçilere her yılbaşında bu muvafakatnameyi imzalatıyorum umarım işinize yarar..

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL GÜNLERİNDE

ÇALIŞMA VE FAZLA MESAİ YAPMA MUVAFAKATNAMESİ

Halen çalışmakta bulunduğum………………………………………………………..’ye ait
işyerlerinde ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma yapılması konusunda ve işlerin aksatılmadan yürütülmesi için 02/01/2005—31/12/2005 tarihleri arasında istenilen gün ve saatte fazla mesai yapmak için muvafakatim olduğunu kabul ve beyan ederim.

İŞÇİ
ADI SOYADI
İMZA

Merhaba,

Sayın MEG, uygulamanız, yani her yıl başında bu muvafakatnameyi imzalatmanız çok güzel.

Ancak sadece birşey ilave etmek istiyorum.

ÇALIŞMA VE FAZLA MESAİ YAPMA MUVAFAKATNAMESİ

Halen çalışmakta bulunduğum………………………………………………………..’ye ait
işyerlerinde ulusal bayram, genel tatil günlerinde ve işverence istenildiği günde, çalışma yapılması konusunda ve işlerin aksatılmadan yürütülmesi için, istenilen gün ve saatte fazla mesai yapmak için muvafakatim olduğunu ve bu çalışmam karşılığında yürürlükte olan İş Kanunu çercevesinde ücretimi almayı kabul ve beyan ederim.

Her yılbaşında bu muvafakatnameyi imzalatınız.

Kolay gelsin.

Ynt: Fazla Mesai İzni

Arkadaşlar, bu uygulamaya halen devam edilmeli midir?
Bölge çalışmadan bir müfettiş ile görüştüm. Sözleşmede olması yeterlidir diyor. Ama yönetmelik böyle demiyor. Acaba yönetmeliği yürürlükten kaldıran yeni bir yönetmelik var mı?
Teşekkürler..

arkadaşlar merhaba

bizim iş sözleşmemizde işçinin mesai yapacağını bildiren ibare var yanlız işlerimizin yoğun dönemlerinde işçiler mesaiden kaçıyolar. Eğer ayrı olarak bi muvafakatname imzalatırsam ve işçi mesailere katılmamaya devam ederse işten çıkarma hakkı doğuyormu ? bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

husman ' Alıntı:
arkadaşlar merhaba

bizim iş sözleşmemizde işçinin mesai yapacağını bildiren ibare var yanlız işlerimizin yoğun dönemlerinde işçiler mesaiden kaçıyolar. Eğer ayrı olarak bi muvafakatname imzalatırsam ve işçi mesailere katılmamaya devam ederse işten çıkarma hakkı doğuyormu ? bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim
Sözleşmede olması yeterli değil her yıl yeni muvafakatname almanız gereklidir. İşçi fazla mesaiye gelmedi diye 4857/25 maddesine göre iş sözleşmesini fesh edemezsiniz.
Ancak 4857/17 maddeye göre fesh edebilirsiniz.
Neden olarakda Fazla Çalışma yapmayı kabul ettiği halde mesai'ye gelmemesini gösterebilirsiniz.

Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği
Fazla Çalışma Yaptırılacak İşçinin Onayı
Madde 9 —Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz.
Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır.