fonradar

Fazla Mesai Ödemesi hk.

fbyram

Katkı Sunan Üye
Fazla mesai ödemesi hakkında sorun yaşıyorum. Mükellefim sgklı çalışanların yeni yöneticisi oldu. İşten çıkarılmış 1 personel var, bu işçinin geçmişte ödenmemiş fazla mesaileri var. İşten çıkarıldığında ihbar tazminatını ödemişler, kıdem tazminatını ödememişler (14-15 aylık çalışan). İşçi bana hiç fazla mesai ücreti ödenmedi diyor. Yöneticisi de defteri bana verdi, bordroların yarısı yok... yarısını da incelediğimde fazla mesai ücretleri tam olmasa da kısmen ödenmiş. Şimdi bu işçinin tüm haklarını ödemek istiyorlar. İşçi bir muhasebeciye hesap yaptırmış 687,5 saat fazla mesai hesaplamışlar. Lakin benim hesabıma göre 510 saat çıkıyor. (12 saatlik çalışmasının 4 saatini fazla mesai olarak hesaplamışlar galiba) Bu işçilere 1,5 saat ara dinlenme verilmiş, şahitleri vs var, kendileri de biliyor...
Sormak istediğim konu şu: ben tam borç alacağı çıkarıp ortaya koyacağım ancak bu adam işten çıkmış durumda. Ödemelerini yönetici nasıl yapabilir? 1 günlük giriş yapsam bütün alacaklarını tahakkuk ettirsem olur mu acaba? yoksa her ay için ayrı ayrı düzeltme mi verilmesi gerekecek? Bilgisi olan üstadlarımdan bilgi alabilirsem çok memnun olacağım. Esen kalın...