fonradar

Fazla Mesai Süresi Hesaplama

merhaba;

İş yerinde çalışma saatlerim;
Pazartesi - cuma: 09:00 - 18:30
Cumartesi: 09:00 - 14:00

Temmuz ayında yukarıda belirttiğim çalışma saatlerinin dışında 45 saat fazla çalışma sürem, ağustosta 64 saat çalışma sürem var.

bunun dışında 15 Temmuz ve 30 Ağustosta çalıştım.

mesai ücretimi nasıl hesaplamam gerekiyor ? mesai hesabında vergi olayı filan var mı ?

merhaba;
İş yerinde çalışma saatlerim;
Pazartesi - cuma: 09:00 - 18:30
Cumartesi: 09:00 - 14:00
Bu saatler arasında kullandığınız çay molası ve yemek molası sürelerini de yazarsanız net bir hesap yapılabilir.
Temmuz ayında yukarıda belirttiğim çalışma saatlerinin dışında 45 saat fazla çalışma sürem, ağustosta 64 saat çalışma sürem var.
Yukarıda bahsettiğim ara dinlenme süreleri düşüldükten sonra kalan süre çalışma süresidir ve 45 saati aşan kısım fazla çalışma olur.
bunun dışında 15 Temmuz ve 30 Ağustosta çalıştım.
Çalıştığınız bu günler için ayrıca +1er günlük ücret ödenmesi gerekir.

mesai ücretimi nasıl hesaplamam gerekiyor ?
AGİ düştükten sonra aldığınız aylık ücret/225 = normal saat ücretiniz olur.
Normal saat ücretiniz x1,5 fazla çalışma ücretiniz olur.
Yukarıda bahsettiğiniz günlerdeki ara dinlenme sürelerini düştükten sonra bulacağınız net haftalık çalışma süresinden 45 saati düştüğünüzde kalan süre fazla çalışma süreniz olur, o süre ile bulduğunuz fazla çalışma ücretini çarptığınızda almanız gereken fazla çalışma ücretini bulursunuz.
mesai hesabında vergi olayı filan var mı ?
Fazla çalışma ücretleri de normal çalışma ücrtiniz gibi prime tabidir, ücretinize uygulanan tüm kesintiler uygulanarak ödenir.

Bu saatler arasında kullandığınız çay molası ve yemek molası sürelerini de yazarsanız net bir hesap yapılabilir.

Yukarıda bahsettiğim ara dinlenme süreleri düşüldükten sonra kalan süre çalışma süresidir ve 45 saati aşan kısım fazla çalışma olur.

Çalıştığınız bu günler için ayrıca +1er günlük ücret ödenmesi gerekir.

AGİ düştükten sonra aldığınız aylık ücret/225 = normal saat ücretiniz olur.
Normal saat ücretiniz x1,5 fazla çalışma ücretiniz olur.
Yukarıda bahsettiğiniz günlerdeki ara dinlenme sürelerini düştükten sonra bulacağınız net haftalık çalışma süresinden 45 saati düştüğünüzde kalan süre fazla çalışma süreniz olur, o süre ile bulduğunuz fazla çalışma ücretini çarptığınızda almanız gereken fazla çalışma ücretini bulursunuz.

Fazla çalışma ücretleri de normal çalışma ücrtiniz gibi prime tabidir, ücretinize uygulanan tüm kesintiler uygulanarak ödenir.
1 saat yemek molası veriyoruz.
Haftada yaklaşık 46.5 saat çalışıyorum.

Ve mesai ücretlerini asgari ücret üzerinden alıyoruz.

301,302,303 tür kodları ile ilgili

Matrah ve vergi bildirimi tablosundaki ödemelerin tür kodu 301,302 yada 303 seçildiğinde,mahsup edilen vergiler bölümündeki tevkifata ilişkin vergisi değeri,vergi tutarı kolonuna girilen değerler toplamına eşit olmalıdır.tevkifata ilişkin damga vergisi bilgilerinde geçerli olmayan bir işyerlerinin bulunduğu bölge bilgisi yer almaktadır.muhtasar beyanname yaparken karşıma çıktı bununla ilgili ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz ?