Fazla mesai ücretimi alarak iş akdimi fesih etmek için yardım lütfen"

Herkese merhaba,

Yaklaşık 13 aydır bir alışveriş merkezinde çalışmaktayım, mesai saatlerimiz 08.30 - 19.00 ve haftada 6 gün (Pazar hariç) Kimi zaman iş gereği gece de gelerek bazen sabah 05.00'e kadar görev yapmaktayım.

İşveren ile bu yüzden ters düşmekteyim, iş akdimi fesih ederek hem fazla mesaimi hem kıdem tazminatımı almak istiyorum bunun için ne yapabilirim?

Öte taraftan, tüm resmi tatillerde de çalıştığım için (23 Nisan, 19 Mayıs, Kurban Bayramı v.s) yaklaşık 17 gün iznim de var bu iznimin de parasını alabilir miyim?

Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ynt: Fazla mesai ücretimi alarak iş akdimi fesih etmek için yardım lütfen"

Mesailerinize bir şey diyemem ama.. işverene kızıp iş akdinizi feshetme gibi bir hata kesinlikle yapmayın..

İşvereninizle detaylı olarak son defa konuşun..siz hakkınızı.. alın terinizi istersiniz ama işveren bunu.. uyanıklık olarak algılar..ve asla.. kendisinden daha uyanık bir personel ile yola devam etmez..

Siz herhangi kötü bir şey söylemeden.. tartışmadan.. net olarak fikrinizi belli etmeden.. son olarak bir daha anlaşmaya çalışın.. %90 sizin göz göre göre.. şikayet etmenize göz yummayacaklardır..

Yumarlarsa da.. fazla mesai yaptığınızı ispatlamanız gerekiyor..ya evrak ile.. ya da oradan sizin gibi sıkıntılı olan bir kaç arkadaş bulacaksınız.. Çalışma müdürlüğüne dilekçe ile başvuracaksınız..

Bilgilendirme için çok teşekkürler.
İşveren; 19.00'da çıktığım işime gece 23.00'da tekrar gelerek gece 02'ye kadar mesai yapmamı talep ediyor. Eşimin sağlık nedenleri ile bunu yerine getirmediğimde ise 'tatsız' durumlar yaşanmakta. Dolayısıyla yaptığım uzun görüşmelerde bana hep 'ya bu deveyi güdersin ya da' denmekte. Bu görüşmelerden sonuç alamadığım için iş akdimi fesih ederek tazminatımı ve fazla mesaimi almak istiyorum.

Öğrenmek istediğim şudur; öğlen arasını düşünce 9,5 saat X 6 gün =57 saat / hafta çalışıyorum. 13 ay sonunda alabileceğim fazla mesai tutarı nedir?

İspat noktasında iki dayanağım var; biri işe geliş ve çıkış saatlerini gösteren güvenlik tutanağı diğeri ise mesai arkadaşlarım. Bunlar geçerli midir?

Not: çalıştığım firma daha önce bu konuda mahkemeye verilmiş ve işçiler kazanmıştır.

Saygılarımla,

Tabiki.. ortada bir hak söz konusu.. ispat edildikten sonra kazanmak kaçınılmazdır..

Öğrenmek istediğinize gelince..

İşe giriş çıkış saatlerinizi ve..Hafta içi ve hafta sonu toplam mesai saatlerinizi ayrı ayrı net maaşınızla birlikte yazarsanız şayet.. hesaplama yapabilirim..

Dilerseniz bunu özelimde de paylaşabilirsiniz..

gerçekten çok teşekkür ederim özelinize gönderdim,

Saygılar

Merhaba,
Yardımınız için çok teşekkür ederim. Pazar hariç her gün 08.30 - 19.00 saatleri arasında çalışıyorum. Öğlen 1 saat sözde! yemek aram var. (Öte taraftan her ay 1 pazar 08.00 - 22.00 nöbet tutuyorum) Net maaşım; 2.400TL
İşe başlangıç tarihim 13.04.2010

Çalıştığım resmi tatiller: 2010 yılında: 23 Nisan, 01 Mayıs, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim, Ramazan bayramı 3 gün, Kurban bayramı 4 gün ve 2011'de 23 Nisan (kısmetse) :)

Güvenlik birimimiz olduğu için giriş ve çıkışlar sürekli kayıt ediliyor.
Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Saygılar,

Lockhead ' Alıntı:
Merhaba,
Yardımınız için çok teşekkür ederim. Pazar hariç her gün 08.30 - 19.00 saatleri arasında çalışıyorum. Öğlen 1 saat sözde! yemek aram var. (Öte taraftan her ay 1 pazar 08.00 - 22.00 nöbet tutuyorum) Net maaşım; 2.400TL
İşe başlangıç tarihim 13.04.2010

Çalıştığım resmi tatiller: 2010 yılında: 23 Nisan, 01 Mayıs, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim, Ramazan bayramı 3 gün, Kurban bayramı 4 gün ve 2011'de 23 Nisan (kısmetse) :)

Güvenlik birimimiz olduğu için giriş ve çıkışlar sürekli kayıt ediliyor.
Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Saygılar,

Yazılı bir iş sözleşmeniz var mı?