fonradar

Fazla mesai

arkadaşlar ben 4 senedeır bır trıko fabrıkasında calısmaktayım 8 ay sonra askere gıdecegım bıze hersene fazla mesaı ıcın kaagıt ımzalatıyorlar bende imzaladım ama şimdi mesaı yapmak ıstemıyorum askere gıdene kadar sızce kalmasam benı ısten atarlarmı tazmıntasız ...tesekkurler.

Ynt: Fazla mesai

mustyyyyyyyyyy ' Alıntı:
arkadaşlar ben 4 senedeır bır trıko fabrıkasında calısmaktayım 8 ay sonra askere gıdecegım bıze hersene fazla mesaı ıcın kaagıt ımzalatıyorlar bende imzaladım ama şimdi mesaı yapmak ıstemıyorum askere gıdene kadar sızce kalmasam benı ısten atarlarmı tazmıntasız ...tesekkurler.

işten ayrılma sebebine askerlik yazarlarsa ne ala o zaman tazminat alabileceğinizi bilirsiniz. fakat durum onu göstermiyor gibi fazla mesai yaptığınız ve karşılığında ücret almadığınızı ispat edebilirseniz ve iş kurallarına uymuyor gibisinden bir sebeple işinize son verilse dahi tazminatınızı alabilirsiniz. benim görüşüm askere gidene kadar davranışlarınıza dikkat etmeniz ve işyerinde sağlam bir-iki arkadaş edinmeniz(şahitlik için). anladığım kadarıyla size mesai ücreti verilmiyor veya bordronuza yansıtılmıyor gibi eğer fazla mesai ücreti alıyorsanız günde 3 saate kadar çalışmanız gerektiğini de bilmeniz gerek.. umarım kanunlar değişmemiştir.

Ynt: Fazla mesai

Hep işçi açısından düşünmeyi bırakıp işveren açısından da düşünsek diyorum. Mesai ye kalmak istemiyorsanız yazılı olarak şu şu sebeplerden dolayı mesaiye kalmak istemiyorum diye işveren yazı verebilirsiniz yazıyı aldığına dair imza alın kabul etmezlerse noterden gönderin. Fakat işveren mesai istiyor (kanunlar çerçevesinde) ve ücreti ödüyorsa işçi mesai yapar yapmazsa işveren başka yollara başvurur umarım anlatabilmişimdir