Fazla Mesai

sizlere bir sorum olacak ben yaklaşık 4,5 yıldır bir işyerinde çalışmaktayım. 1400 net maaşım var.
yalnız şöyle bir durum var benim ücret bordomda eylül ayında fazla mesai çalışma 22 saat yok
fakat aralık ayı bordomda 22 fazla çalışma eklenmiş durumda yani özetle ben sabah 8- akşam 6 çalışıyorum cumarteside 13 kadar çalışmaktayım. velhasıl bordonun birinde normal kazanç kısmı 2079 tl gözükürken mesai eklenmiş bordoda normal kazanç 1814,67 tl düşmüş durumda
sonuç olarak ikisinde net olarak elime geçen aynı işhukuku ve resmi anlamda herhangi bir hak talebim olabilirmi (ihbar kıdem ve geçmişe dönük mesai gibi)bilgi verebilirseniz çok bahtiyar olurum saygılarımla hayırlı günler

Edemezsiniz.
Normal kazanç sütununda belirtilen rakam, gelir vergisi kesintisi uygulanmamış rakamdır.
Bu sütundaki rakamdan, tüm kesintiler yapıldıktan sonra net ödenen kısmına bakarsanız net ödenen rakamın aynı olduğunu görürsünüz.
Yılın ilk ayı ile son aya varıncaya kadarki süreçte kümülatif gelir vergisi matrafı yükseldiği için, yılın son ayında net ücretle çalışanlar için normal kazanç miktarı yükselir, ( vergiler dahil)
Brüt ücretle çalışanlarda ise, net ücret düşecektir.