Fazla Stok Ve Faturadaki Kar Oranı

Fazla görünen stoğumu fatura keserek eritmek istiyorum. Muhasebecim bunları işlerken kar oranını yüksek tutmalıyız ki stoktan daha fazla düşsün dedi bana yanlış geldi kar oranı düşük gösterilirsemi stoktan daha fazla düşer yoksa kar oranı yüksek gösterilirse mi. Bu arada çıkacak kdv ye razıyız artık.

İşte mesleğimizin maalesef işler acısı hali kasa da fazla var nasıl eritebilirim,stokda fazla var nasıl eritebililim,bu sektörün ortalaam kar marjı nedir gibi her türlü alavere dalavere işleri bu meslekde maalesef bu mızrağı bu çuvala sığdıracağız biz muhasebecilerden beklenen bu hiç olacak iş mi ama memleketimin acı gerçekleri bunlar.Fazla stoğu eritmek istiyorsunuz yani stokların çıkışını yapacaksınız bu da satılan malın maliyeti demek ki o kalemden stoğunuza ne zaman girdi ne kadar girdi maliyeti nedir önemli olan budur ve şirket denetime incelemeye girince sizden dönem başı stok + dönem içi girişler-satışlar miktar ve tutar bazında stok kalemi şeklinde isteniyor bunları nasıl kitabına uydurmayı düşünüyorsunuz acaba ayrıca kar oranıyla stok eritmenin ne alakası var onu da anlamış değilim stmm dir önemli olan

ne yapmamız gerekir nasıl bir yol izleyelim acaba. hepsini bir anda çıkılmaz birkaç seneye yayıcaz ama muhasebeci kar oranı felan diyince kafam karıştı

Arkadaşlar Merhaba;
Doğru yerde miyim bilmiyorum bu soru için ama yardımınıza ihtiyacım var. Bir firma ile anlaşma yaptık malzemenin tanesi örneğin 50 TL+KDV ye gelecek ve her yılın sonunda toplam malzeme alışımızdan %25 prim faturası kesecek. Biz malzemeyi satarken primli olarak %10 iskontolu satış yapacağız.Yani malzemeyi 45 TL+KDV ye satış yapacağız. Alış 50 TL+KDV, satışımız 45 TL+KDV
Bununla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?