Fazladan Fatura Kesilmesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mimosa11
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
merhabalar;
çalıştığım iş yerinde gelir faturası kesiyorum.
2013 e kestiğim faturalardan bir kısmının fazladan kesilmiş yani karşılığı olmadan kesilmiş olduğunu 2014 de farkettik.
bunları ters kayıtla kapatıyoruz fakat maddi olarak bana bir yaptırımı olur mu lütfen yardımcı olun.:confused:

Fazladan kesilmiş derken neyi kastediyorsunuz.Karşı tarafa kesilen firma mı ? Şahıs mı ? Ba-Bs giriyor mu ? Geçici Vergi skıntı olur. Daha bir çok sorun Bunun yanında iptal ettiğiniz fatrualarla ilgili bir incelemede tarhiyatlarla karşılaşabilirsiniz.Çözüm olarak sorunuzu tam yazın yardımcı olalım

Gelir faturası kesiyorum demişsiniz zaten gider faturası kesemezsiniz sanırım.Birde karşılığı olmadan fazladan kesmişim ne demek ben tam anlayamadım açık ve net konuşacağım kusuruma bakmayın yanlış da anlamayın acaba siz çarşaf çarşaf fatura mı kesip sattınız ne demek kesitiğim faturaları ters kayıtla kapatıyorum sene sonunda zarara mı döneceksiniz siz ne yapmaya çalışıyorsunuz açık ve net olarak anlatırmısınız biz mi bir şey kaçırdık acaba?Patron aklı sıra muhasebecilere kızıp uyanıklık mı yapmaya çalışıyor?

Son düzenleme:
Geçmiş yılda kesilmemesi gereken bir fatura kestiğinizi farkettiyseniz doğrusu düzeltme beyanı vermektir (kdv, geçici, grekiyorsa ba-bs). Ancak ödenecek vergiyi azaltan bir düzeltme söz konusu olacağı için incelemeye sevk ihtimali yüksek. Bu nedenle hiç birşey yapmamanızı tavsiye ederim.

Düzeltme amaçlı sonraki yılda bu faturaları ters kayıtla alım ya da gider gibi kayda girmeniz de yanlış. O şekilde düzeltme yapamazsınız.

Carsaf carsaf kesmiyoruz tabiki. Yanlislikla bir kac fazla fatura kesilmis. Sahis faturasi firma degil. Miktarlari yuksek degil. Ba bs filan yok. Bi yolsuzluk yok yani rahat olun. Ben muhasebeyi iyi bilmedigim icin bi danisiyim dedim sadece