fonradar

Ferdi işletmenin Yeni Açılacak Şirkete Devri Hk.

Merhabar,
Bana Bir konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim?

Ali bey emekli.
halen, kendine ait ferdi işletmesi var. Bundan dolayı da ceza gelmiş bundan sonra gelebilecek cezalardan kurtulabilmek için oğullarına ferdi firmasını ve diğer firmadan bağımsız mal varlığını devretmek istiyor. oğulları ise tüm mal varlığını kapsayacak şekilde bir limited/anonim şirket kurmak istiyor.
Bu işlemi en az maliyetle ve en kısa sürede nasıl yapabilirler?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İşlerinizde kolaylıklar ve bol kazançlar dilerim.

Saygılarımla.

Ynt: Ferdi işletmenin Yeni Açılacak Şirkete Devri Hk.

1 yöntem : şirketi kurmak ve şirkete şahıs işletmeden şirkete tüm malları fatura kesmek.
2 yöntem: şahıs işletmesini ltd ye aktif pasifi ile devretmek ltd ye dönüştürmek. faturaya gerek kalmaz. daha sonra hisselerini oğullarına devredebilir.

Ynt: Ferdi işletmenin Yeni Açılacak Şirkete Devri Hk.

1 yöntem : şirketi kurmak ve şirkete şahıs işletmeden şirkete tüm malları fatura kesmek.
2 yöntem: şahıs işletmesini ltd ye aktif pasifi ile devretmek ltd ye dönüştürmek. faturaya gerek kalmaz. daha sonra hisselerini oğullarına devredebilir.

evet ama daha sonra dediğiniz sonranın 2 yıllık bir süresi var. dipnot geçmek istedim.

çünkü aynı dert bende de vardı. babam kardeşlerime destek primi için devretmek istedi firmasını. amaaaa işte bu 2 yıl onu kurtarmadı. bende kdv de devir rakamı büyük diye duran varlığı diğer firmaya sattım. kalan stoğu da yıl içinde tükettim.

sizi bu 2 yıllık süre kurtarır mı. ttk nın özel bri hükmüdür .bunun için bitsin bu ızdırap diyorsanız şahıs firmasını kapatın. satmaya gerek yok. şahıs firmaları sfırlanmadan da kapatılır. zaman içinde kurulacak ltd. nin mali gücü el verirse gider pusulasıyla malları alırsınız. bu arada malları kurtarmak istiyorsanız; mesela araba mesela ev mesela meselaaa bunları noterde kurulacak şirket ortağının dışında bir kardeşe devredin. özel mülktür veraset intikalde miras ettim misali. tabi kapatmadan sonra. böylece derdiniz malları korumaksa yeni şirketide bi şekilde bu işebulaştırmamış olursunuz.