Fiat Palio Van Kapalı Kasa Kamyonetin KDV'si

auditer

Katkı Sunan Üye
Şirkete fatura ile alınan sıfır Fiat Palio Van aracın KDV si indirim konusu yapılabilir mi?
Ruhsatta araç cinsi kamyonet yazmaktadır. Ayrıca ruhsatta hususi kutucuğu işaretlenmiştir. Ancak araç şirketin ticari faaliyeti için pazarlama amaçlı kullanılmaktadır. Bilindiği üzere van tipi araçların arka iki camları olmadığında kamyonet olarak ruhsata işlenmektedir.
Teşekkürler.

Ynt: Fiat Palio Van Kapalı Kasa Kamyonetin KDV'si

Esas faaliyet konusu binek araçların (otomobil, jeep v.s.) işletilmesi (kiraya vermek, ticari taksi işletmeciliği gibi) olmayan işletmeler için kullanım amacı insan taşımak olan (otomobil, jeep gibi) araçlar hususi araçtır. Yani araçtan direkt gelir elde edilmiyorsa hususi olarak dikkate almak gerekiyor. Hatta biraz ileri gidip esas faaliyet konusu araç kiralama işi olan bir işletmenin bir müdüre makam aracı olarak aldığı otomobilin KDV tutarını indirim konusu yapamayacağını, sadece kiralama işlemlerinde kullanmak amacıyla satın aldığı otomobillerin KDV tutarını beyannamesinde indirim konusu yapması gerektiğini söyleyebilirim. (Kiralama şirketleri buna ne kadar uyduklarından şüpheliyim.)

1 sayılı liste aracın işletmede kullanım amacını değil aracın türünü dikkate alıyor. Önemli olan aracın 1 sayılı listede belirtilen Gümrük Tarife pozisyonuna giriyor olması,

Ruhsatında (Ticari-Hususi) ne yazarsa yazsın, tarife dikkate alınmalıdır.

1 Sayılı Listenin ilgili kısmı aşağıda.

Kod:
(I) SAYILI LİSTE
.........
........
8- Aşağıda tanımları yapılan motorlu taşıtlardan yalnız "kullanılmış" olanlar,
"Türk Gümrük Tarife Cetvelinin 87.03 Binek otomobilleri ve esas itibarıyla insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç) (steyşın vagonlar ve yarış arabaları dahil). [Yalnız binek otomobilleri, steyşın vagonlar, yarış arabaları, arazi taşıtları, jipler, vb.............

Yani KDV'nin indirim konusu yapılmaması taraftarıyım.

Bunlar çok faydalı oldu,

fakat cevap olmadı kanaatindeyim.

Birinde ruhsata işlenme yöntemi anlatılmış,

ikincisinde karışık kafamızı daha da karıştıracak bir kavram ortaya atılmış "binek oto benzeri araçlar". :)))

Ben kendi görüşümü yazayım da bağlılayayım.

Binek oto ve ticari oto kavramının gerekçesi nedir?
Bu otolar ayrımı kavramı örtülü kazanç dağıtımında dayanır. Meal edersek. Şirketin arabası var, personel bu arabayla ya hafta sonu gezip eğlenir de gider yazarsa.

Yani özetle binek otomobillerde özel kullanım riski daha çok olduğu için, vergi koyucu bu riski azaltmak için çeşitli yöntemler uygulamıştır. (hatırlarsanız kanunumuzda % 50 KKEG, % 50 gider formülü vardı eskiden). KDV indirilememesi vs...bu yüzdendir.

Aynı amacı şirketinize adapte ederek bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Bu konuda da en iyi araç gümrük listesidir. (ben bu şeklide yapıyorum).

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

"Bir taşıtın binek otomobili benzeri taşıt olup olmadığı aracın niteliğine göre belirlenecektir. Nitelikleri itibariyle binek otomobili olarak kullanılabilecek yapıda olan panel van, kaptıkaçtı (Carry-all, Travel-all, Jeep -station) gibi taşıtlar, binek otomobili benzeri taşıtlar olarak değerlendirilecektir. "

Altı çizili ibareden her ne kadar panelvan, van nitelikte olsa da araç binek olarak kabul edilecek ve dolayısıyla KDV indirilmeyecek sonucuna ulaştım.

Örneğin; bir panel van’ın sadece ön koltuklarının bulunması ve aracın arkasında koltuk ve cam bulunmaması durumunda, bu aracın binek otomobiline benzediğinden söz edilemez.

ibaresini okuyunca da Palio nun sadece ön koltuğu olduğunu ve arkasında koltuk ve cam olmadığını gördüm ve de foruma yazdım.

Düşüncelerinizi bekliyorum.

auditer ' Alıntı:
Örneğin; bir panel van’ın sadece ön koltuklarının bulunması ve aracın arkasında koltuk ve cam bulunmaması durumunda, bu aracın binek otomobiline benzediğinden söz edilemez.

ibaresini okuyunca da Palio nun sadece ön koltuğu olduğunu ve arkasında koltuk ve cam olmadığını gördüm ve de foruma yazdım.

auditer ' Alıntı:

Bu durumda bel şöyle yaparım. Aracı binek olarak kabul edip KDV'sini indirmem Buradaki amacım riske girmemektir. 3-5 milyar KDV indirebilmek için eleştirilerle uğraşmamak için. (firmanın boyutunu bilmiyorum ve tek palio olduğunu varsayıyorum).

Ama Palio aracınız ticari tanımına uymaktadır. Bu yüzden KDV indirim hakkımız kanununen vardır. Aracın özelliklerini aynı kanunda yazan şekilde ruhsata işletip, hatta fotoğrafını filan fiş ekine koyup, KDV'yi indiririm. (Olur ya ilerde arabaya koltuk taktınızi arkaya iki tabure attınız, yolcu taşıdınız iddialarına maruz kalmayalım).

Sonuç: koltuk durumunu ruhsata işletebiliyorsanız KDV'yi indirin. Ama ruhsata işletmek, bürokrasi...vs "astarı yüzünden pahalıya gelicekse" uğraşmayın. KDV de indirmeyin

derim.

auditer ' Alıntı:
Şirkete fatura ile alınan sıfır Fiat Palio Van aracın KDV si indirim konusu yapılabilir mi?
Ruhsatta araç cinsi kamyonet yazmaktadır. Ayrıca ruhsatta hususi kutucuğu işaretlenmiştir. Ancak araç şirketin ticari faaliyeti için pazarlama amaçlı kullanılmaktadır. Bilindiği üzere van tipi araçların arka iki camları olmadığında kamyonet olarak ruhsata işlenmektedir.
Teşekkürler.

Arkadşım zaten ruhsatta kamyonet olarak yazdığını belirtmişsin bu tip araçlar ticari olarak sınıflandırıldığından KDV yi indirim konusu yapabilirsin.

Buna ilişkin bir özelge aşağıya alınmıştır.

T.C.

ADANA VALİLİĞİ

Defterdarlık Vasıtalı Vergiler Gelir Müdürlüğü

Sayı : B.07.4.DEF.0.01.12/2005-949 11.05.2005

Konu : Şirket adına alınan Renault Kango Multix

1.5. Kamyonete ait (Panelvan) KDV’nin

indirim konusu yapılıp yapılamayacağı.

KDV-30.Md.

KDV- 10 seri nolu KDV Sirküsü

………………………………….MÜDÜRLÜĞÜNE

İlgi: ……………… tarih ve ……………. sayılı yazınız.

İlgide kayıtlı yazınız ekinde yer alan, ……………… İnş. San. Tic. Ltd. Şti.’ne ait ………… tarihli dilekçede, …………. Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün …………… vergi numarasında kayıtlı kurumlar vergisi mükellefi olarak ithal ettikleri zirai ilaçları yurtiçine pazarlama işinde kullanılmak amacıyla satın aldıkları Renault Kango Multix 1.5 Kamyonete ait (Panelvan) KDV’nin indirim konusu yapılıp yapılamayacağı hususunda bilgi verilmesi talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 30’uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde, faaliyetleri kısmen ve tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisinin indirilemeyeceği hüküm altına alınmıştır.

Diğer taraftan, 23 seri no’lu Katma Değer Vergisi Tebliğinin ( I ) bölümünde ise, indirim konusu yapılamayan bu verginin, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunları çerçevesinde işin mahiyetine göre gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınabileceği belirtilmiştir.

Ayrıca, konuyla ilgili olarak 29.03.2004 tarihinde yayımlanan (10) seri no’lu Katma Değer Vergisi Genel Sirküsünün “2-İndirim Uygulaması” başlıklı bölümünde de;

“Fabrika çıkışı kapalı kasa kamyonet olarak imal edilen motorlu araçlar, 87.04 tarife pozisyonunda belirtilen “eşya taşımaya mahsus motorlu araçlar” kapsamına girmektedir. Bu araçların iktisabında yüklenilen KDV genel hükümler çerçevesinde indirim konusu yapılabilecektir.

Bu araçlara koltuk konulması ve binek otomobil olarak ruhsat değişikliği yapılması halinde Dünya Gümrük Örgütünün 1977 yılında yaptığı 19’uncu dönem toplantısında aldığı karara ve buna dayalı olarak Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 12.03.1998 tarih ve 1998/9 sayılı Genelgesi çerçevesinde araçların değişiklikten sonra sahip olduğu yük ve yolcu kapasitelerinin karşılaştırması yapılacaktır. Bu karşılaştırmada kişi başına 70 kg’lık ağırlık esas alınacaktır. Buna göre aracın

değişiklikten sonra şoför hariç 4 kişilik yolcu koltuğu bulunması halinde yolcu taşıma kapasitesi (5x70kg)=350 kg olarak kabul edilecektir. Değişiklikten sonra araç için öngörülen yük taşıma

kapasitesinin 350 kg’dan fazla olması halinde taşıt 87.04 tarife pozisyonu kapsamındaki “eşya taşımaya mahsus motorlu araçlar” olarak mütalaa edilecek ve aracın iktisabında yüklenilen KDV indirim konusu yapılabilecektir. Yolcu kapasitesi yük kapasitesinden fazla olan taşıtlar ise 87.03 tarife pozisyonundaki

“binek otomobil” kapsamında değerlendirilecek ve bunların iktisabında yüklenilen vergi indirim konusu yapılamayacaktır.

Bu durumda, taşıtların koltuk ilavesinden sonra ruhsatının da binek otomobili olarak değiştirilmesi halinde indirilen katma değer vergisinin, değişikliğin yapıldığı döneme ait KDV beyannamesinin 20’nci satırına eklenerek beyan edilmesi gerekmektedir. İndirim hesaplarından bu şekilde çıkarılan ve beyan edilen katma değer vergisinin gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespiti bakımından gider veya maliyet unsuru olarak değerlendirileceği tabiidir.” denilmiştir.

Bilgi edinilmesini rica ederim

Memur : M.SARPKAYA ..../..../2004

Şef : T.CAN ..../..../2004 Müdür : H.GÜZEL

Defterdar a.

Defterdar Yrd.V.