Fiili sevk tarihi

Üyelik
26 Nis 2011
Mesajlar
155
Konum
İSTANBUL
Formdaşlar,
Fatura ve irsaliye 13.01.2012 tarihinde düzenlendi. Ürün müşteriye sevk edilmedi.
Fiili sevk tarihini en son hangi tarihe kadar yazabilirim.
saygılar.
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,516
Konum
ADANA
Ynt: Fiili sevk tarihi

Tebliğde sizin durumunuza uyan net bir tanım göremedim. Tarih de yıl geçmemek şartıyla herhangi bir gün olabilir duruyor. Bu konu daha önce tartışılmış lütfen forumun arama özelliğini kullanın.

253 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ
2 - Sevk irsaliyesinin düzenlenmesinden sonra emtianın sevk edilmesi :
Sevk irsaliyesinin merkezde bilgisayarla düzenlenmesi ve düzenleme tarihinden sonra emtianın sevk edilecek olması halinde, fiili sevk tarihi bu belge üzerine elle yazılabilecektir. Ayrıca, bu Genel Tebliğin yayımı tarihinden önce bastırılan veya tasdik ettirilen sevk irsaliyelerenini mevcutları tükenene kadar fiili sevk tarihinin elle yazılmak suretiyle kullanılması mümkün bulunmaktadır.
 
Üyelik
3 Nis 2008
Mesajlar
266
Ynt: Fiili sevk tarihi

bu durumda irsaliye düzenlemeden direkt olarak fatura düzenleyip üzerine mal daha sonra müşterinin istediği tarihte sevk edilecektir. diye yazabilirsiniz ekstra bilgi olarak :)
 
Üyelik
17 Nis 2007
Mesajlar
45
Ynt: Fiili sevk tarihi

Bence 2 ya da max. üç gün olabilir, Fiili sevk tarihinin çıkışı ve bununla ilgili tebliğe bakarsanız, özetle; irsaliye kesilen merkezle depo aynı yerde değilse, merkez ayrı depo ayrı vs. fiili sevk tarihi yazılmadan irsaliye düzenleyip sevkiyat yapılırken fiili sevk tarihi hatta saati yazılır. Bu süre ne kadar olabilir mantıken ? bence bu durumu izah edecek bir cevap değilse vereceğiniz, kabul edilmez. İş ortada.. sevkiyat için irsaliye kesilmiş ve bir şekilde iptal edilmiş ya da ertelenmiştir. Sipariş usülü ile çalışan firmalarda çokça rastlanır bu duruma keyfiyeti belirten bir açıklama ile iptal ederiz tutanağı, müşteri iptal etti - sonra istiyor, vs. açıklama ile...

herkese iyi haftalar.
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Ynt: Fiili sevk tarihi

fatura sevk irsaliyesinin düzenlenme tarihinden değil malın ve/veya hizmetin fiili sevk tarihi itibari ile 7 gün içerisinde düzenlenmesi gerekir.
 
Üst