Finansal Gider Kısıtlaması Oranı ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan veli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

veli

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar 2015 yılı 1.dönem için finansal gider kısıtlaması oranı nedir bulamadım ben acaba yine bakanlar kurulu belirlemedi mi?

Son düzenleme:
Arkadaşlar 2015 yılı 1.dönem için finansal gider kısıtlaması oranı nedir bulamadım ben acaba yine bakanlar kurulu belirlemedi mi?

Finansman gider kısıtlaması oranı, Bakanlar Kurulu tarafından %10 olarak belirlenmişti 6322 sayılı kanun hükmü ile. 01.01.2013 ten itibaren yürürlüğe girmesi gerekiyordu ama henüz bununla ilgili uygulama tebliği çıkmadığından; şuanda bir uygulama söz konusu değil.

Arkadaşlar bilmediğim için sormaktayım.
Finansal kısıtlamadan kasıt bir dönemde yapmış olduğumuz Finansman Giderleri yapılan cironun (net satışların) örnek olarak %10 u geçemez olarak mı algılamalıyım.

Arkadaşlar bilmediğim için sormaktayım.
Finansal kısıtlamadan kasıt bir dönemde yapmış olduğumuz Finansman Giderleri yapılan cironun (net satışların) örnek olarak %10 u geçemez olarak mı algılamalıyım.

finansman gider kısıtlamasından kasıt; işletmenin yabancı kaynaklar yerine kendi özkaynakları ile finanse edilmesini sağlamak.
net satışlar değil de, yabancı kaynakların özkaynakları aşan kısımı ile ilgili bir durum. Yani yabancı kaynaklar için katlanılan finansman giderlerinin (faiz, komisyon, vade farkı, kâr payı, kur farkı vb) özkaynakları aşan kısma isabet eden tutarının %10 unu indirim konusu yapılmıyor, KKEG yapılıp matraha eklenmesi gerek.