Finansal Muhasebe Kaydı Nasıl Olacak?

Bilançoda kamu kesiM:5000

İşletmenin aktifinde yer alan devlet tahvillerinden vadeleri dolan 2500 tl lik kısmı için 500 lira faiz geliri sağlanmıştır.

Sene başı bilançoda

ALACAK SENETLERİ 500

ALA. SNT REESKONTU (100)

Alacak senetleri reeskonta tabi tutulmuş ve bu işlem sonucundaki senet değerleri 4800 lira olark hesap edilmiştir.

Ynt: Finansal Muhasebe Kaydı Nasıl Olacak?

BETA ' Alıntı:

İşletmenin aktifinde yer alan devlet tahvillerinden vadeleri dolan 2500 tl lik kısmı için 500 lira faiz geliri sağlanmıştır.

Sene başı bilançoda

ALACAK SENETLERİ 500

ALA. SNT REESKONTU (100)

Alacak senetleri reeskonta tabi tutulmuş ve bu işlem sonucundaki senet değerleri 4800 lira olark hesap edilmiştir.
Sevgili forumdaş

Sorun tam olarak anlamadım işletmenin akfitindeki vadesi dolan devlet tahvili diyosun altında sene başı bilanço alacak senetleri 500 reeskontu -100 bana göre ikisi farkılı soruyu biraz açarmısın

ferhat

Ynt: Finansal Muhasebe Kaydı Nasıl Olacak?

BETA ' Alıntı:

Sene başı bilançoda

ALACAK SENETLERİ 500

ALA. SNT REESKONTU (100)

5000 ytl lik kamu kesimi tahvil senet bonolarının olduğunu düşünüyorum.
bunların içerisinden de 2500 ytl lik kısmının vade sonu geldiğini düşünüyorum.
dolayısıyla bunun normal vadesiz banka hesabınıza aktarılacağını düşünüyorum.
ve bu vade sonu gelen kıymetlerin de 500 ytl faiz geliri veya menkul kıymet satış karı olduğunu düşünüyorum.
diğer belirttiklerinizi ise düşünmek istemiyorum.

buna göre;

102 bankalar borçlu 2500
112 k.k.tah.sen.bon. alacaklı 2000
642 veya 645 alacaklı 500

bu kamu kesimi tahvil senet ve bonolarının vadesi sonunda banka hesabınıza aktarılmasının kaydıdır.

saygılarımla.