Firma Kendi Beyannamede Düzeltme Yaparsa Uzlaşma Hakkı Varmıdır?

SerhanSerhan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
922
Konum
istanbul
Vergi dairesinden SMİYB düzenleme koduna girmiş firmadan alım yaptığımız için tarafımıza "İlgili firma faturasını kayıtlarımızdan çıkarılması aksi durumda özel esaslara tabi olacağımız" yazı ile bildirildi
- İlgili firmanın faturasını kayıtlarımızdan çıkardığımızda yarım kat vergi ziyaı cezası kesilecek peki düzeltmeyi kendimiz yaptığımız için kesilecek yarım kat vergi ziyaı cezası için uzlaşma talep edebilir miyiz? Yoksa kendimiz düzeltmeyi yaptığımızdan ötürü uzlaşma hakkımız yok mudur? Ayrıca uzlaşma talep edebilirsek uzlaşmada verginin gecikme faizi indirilebiliyor mu? Teşekkürler
 
Üyelik
5 Ocak 2016
Mesajlar
99
Konum
Kayseri
mükellef kendi beyanı için (bu düzeltme beyanı olsa bile) uzlaşma talep edemez. sadece ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen vergilerle bunlara ilişkin vergi ziyaı cezaları uzlaşma kapsamındadır. siz düzeltme beyannamesi verdiğinizden VUK 344. maddenin son fıkrası gereği vergi ziyaı cezasının yarısı istenecektir. bu da uzlaşama kapsamı dışındadır.

ayrıca sadece vergi aslı uzlaşmaya tabi olup gecikme faizi (uzlaşma hakkınız olsaydı) uzlaşılan vergi aslı üzerinden ayrıca hesaplanır.
 
Üst