Fişin Arkasında Bulunan Skt Tarihi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Therac
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Öncelikle bu siteyi açan admine teşekkür ederim. Birçok bilgiyi sosyal medya denen yerlerde bulamıyoruz burası gerçekten alanında dolu bir bilgi kaynağı olarak öne çıkıyor.

Benim bir sorum var. Bir marketten alışveriş sonrasında fişin çok az silinik olduğunu gördüm arkasını çevirdiğimde fişin SKT tarihi geçmişti.

Bu konuda fişin arkasında olması gerekenler bahsedilmiş ama bahsettiğim durumdan bahsedilmemiş.

Tebliğe göre, termal yazıcılı ödeme kaydedici cihazların kağıtlarının;

a)Türk Standartları Enstitüsünce onaylanmış,

b)Arka ortasına birbirinden en fazla 50 milimetre aralıkta ve rulo uzunluğu boyunca, kağıda üreten firmanın logosunun (kısa adı veya baş harfleri) ve kağıdın numarasının basılmış,

c)Yine arkasında ve kağıdın kenarına 20 milimetreyi geçmeyen aralıklarla aşağıdaki sıra dahilinde,

-Onaylayan kurumun kısa adının (en fazla 4 karekter),

-Onayın tarih ve sayısının,

-Başına “SKT” işareti konularak, 7 yıldan az olmamak üzere son kullanma tarihinin (ay/yıl) yazılmış,

olması şarttır.

Merak ettiğim konu ise bunun Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre bir cezası varmıdır?

Öncelikle bu siteyi açan admine teşekkür ederim. Birçok bilgiyi sosyal medya denen yerlerde bulamıyoruz burası gerçekten alanında dolu bir bilgi kaynağı olarak öne çıkıyor.

Benim bir sorum var. Bir marketten alışveriş sonrasında fişin çok az silinik olduğunu gördüm arkasını çevirdiğimde fişin SKT tarihi geçmişti.

Bu konuda fişin arkasında olması gerekenler bahsedilmiş ama bahsettiğim durumdan bahsedilmemiş.

Merak ettiğim konu ise bunun Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre bir cezası varmıdır?
Çok silik, az okunan veya hiç okunamayan yazar kasa fişi düzenlediği tespit edilen mükellefler adına ikinci derece usulsüzlük cezası kesilir, ayrıca bu mükellefler bir inceleme elemanı tarafından incelemeye tabi tutulur.İncelemenin sebebi, bu şekilde noksanlıkları bulunan fişlerin,cihazın mali hafızasına bilginin kayıt edilmemesi veya yapılan kaydın sağlıklı olmaması riskini taşımasıdır.Bu tür fiş düzenleyen mükellefler, vergi kaybına yol açan eylemleri olup olmadığı da bakılmak suretiyle ayrıntılı bir inceleme sürecinden geçirilirler.

Diğer taraftan, yapılan denetimlerde, belirlenmiş standart ve özelliklere sahip olmayan yazar kasa rulolarını kullanmadıkları tespit edilen mükelleflere de ceza kesilmektedir.

Yapmış oldukları alışveriş sonucunda almış oldukları çok silik, az okunan veya hiç okunamayan yazar kasa fişinin düzeltilmesi talebi, mükellef tarafından ret edilen vatandaşların bu durumu en kısa sürede 189-Alo Maliye’ye telefonla bildirmeleri durumunda gerekli yasal işlem başlatılir .Aldıkları fişin, silik veya okunaksız olduğunu sonradan fark eden mükelleflerinde aynı yolu izlemesi gerekir

Kaynak : ALOMALIYE
Levent Gencyurek