Flaş haber, KGK SPK ile ilgili açıklama yaptı!

Ynt: Flaş haber, KGK SPK ile ilgili açıklama yaptı!

ozgul35 ' Alıntı:
melissa78 ' Alıntı:
SPK bağımsız denetim sınavına daha önce girmiş ama başarılı olamamış kişiler 31.12.2012 ye kadar sınavlara girebilecek gibi. Yeni başvurular sanırım olmayacak

alakası yok

yeni başvurularda olacak.spk bağımsız denetim sınavına girmek isteyen herkes 31.12.2012 ye kadar eylül ve aralık ayı sınavları için başvuru yapabilir.

melissa78 ,yanlış bi ifade çıkartmışsınız.

teşekkür ederim ben biran öyle bir izlenime kapıldım.. duyuruyu tekrardan okuyunca

melissa78 ' Alıntı:
ozgul35 ' Alıntı:
melissa78 ' Alıntı:
SPK bağımsız denetim sınavına daha önce girmiş ama başarılı olamamış kişiler 31.12.2012 ye kadar sınavlara girebilecek gibi. Yeni başvurular sanırım olmayacak

alakası yok

yeni başvurularda olacak.spk bağımsız denetim sınavına girmek isteyen herkes 31.12.2012 ye kadar eylül ve aralık ayı sınavları için başvuru yapabilir.

teşekkür ederim ben biran öyle bir izlenime kapıldım.. duyuruyu tekrardan okuyunca

yok yok.. sınava başvurabilirsin melisa78,..başarılar.

Şu an SPL'yle yapmış olduğum telefon görüşmesine göre 01-02 Eylül 2012 tarihinde yapılaması planlanan Spk Lisanslama sınavları içi başvuru tarihi 16.07.2012 ye ertelenmiş.Bağımsız denetim Lisanslama sınavına ise önceden girmiş olanlar girebilecekmiş.Daha önceden bu sınava katılmayanlar başvuramayacakmış

Selam,
2009/Mayıs ilk sınava girdim 2009/Eylül sınavında SPK bağımsız denetim lisansı almaya hak kazandım
2010/Mart sınavı ile Kurumsal Yönetim derecelendirme lisansı almaya hak kazandım fakat adı geçen bu lisansları şimdiye kadar almadım.Hİçbir ihtiyaç hasıl olmadığı için.SPK yenileme eğitimi açmış katılmam gerekiyor mu mail attım dönen olmadı .Bilgi alabilirsem sevinirim.Teşekkürler

Bu eylül ayında düzenlenecek sınavın tarihi henüz kesin değil! ayrıca her üç dersten geçer not almış olmama rağmen tek dersten not yükseltmeye girmek durumundayım. (ortalama not 70 i tamamlamak için). KGK bu yapılacak sınava müdahil olursa işler karışacak anlamı çıkıyor.Maç başladıktan sonra kural değiştirilmez" ilkesi korunacak mı emin değilim. Sınava hazırlanıyorum ama bir taraftanda bu açıklaması canımı sıktı.

peki kamu gözetim kurumu bu 31 aralığa kadar kendisi sınav açacakmı malum bu sınava önceden spknın sınavına girmiş fakat gerekli şartları taşımamış olanlar başvurabilecek

peki başvuru yapmamışlar ne olacak bilgisi olan varmı

Dağ fare doğurmaya devam deiyor.TMSK lağvoldu ve yeni TTK değişikliği ile denetim ve TMS ye geçişi yumuşattılar şimdi düzenleme üzerine düzenleme bekleyelim.Kamu Gözetim Kurumu tamamen bağımlı bir kurum,adeta yumurtlar şeklinde özet açıklamalar yapıyor neden ,tüm çevreler ,siyasi ve bürokratlar ,meslekle alakalı olmayan ama Ankaradan mesleğin kaymağını yemeye çalışanlar kendilerini iyi hissedecek formül bulunana kadar açıklama yapılamıyor,yaptıkları zaman da elleri titriyor.

Adamlar açıklama yapıyor,açıklamadan yola çıkarak bin tane türev fikir ortaya çıkıyor,böyle saçmalık görülmemiştir.TMSK da üstatlar vardı,özerk, siyasi kaygıdan uzak bir yapı hakimdi, işin içine bürokrasi girince
artık sistem raydan çıkacak.Sınav önemli değil ,mesleğin gelişimi ve avrupa ile entegrasyonu bundan sonra mümkün değil gibi gözüküyor.Bula bula sakarya üniversitesi demişler bari 9 Eylül deselerdi en azından IFRS konusunda birikimiyle ünü var.Üniversite yıllarına geri dönüşmü var nedir,ama iyi olur 15 seneden sonra kampüs havası soluruz.

kaynak kitap alıp çalışacaktım.

şimdi ben kitap almıyayım mı? :(

Bir türlü anlayamıyorum.
Saza mı geleceğiz, gaza mı geleceğiz?
Anladığım tek bir şey var.
Kesinlikle ayaza geleceğiz.

Spk lisansı mı yok YMM, olmadı yanına 10 yıllık SMMM verelim.Bu da olmadı hadi hepsini çöpe atalım.Üstümüze düşmeyin biz sizi ararız.

Kobi-fobi-Hobi Kitap satışımız toptandır.Komisyon kurduk çalışıyoruz.Acele etmeyin bizde ne oyunlar var.Daha ne gördünüz ki???

2012 aralık ayına kadar ebcet hesabı ile tekdüzen hesabı birleştirecek bilim adamı yetiştirecek okul açmayı düşünüyoruz.Sakarya'da gecici kamp yaptık kimi göndereceğimizi biz biliriz.Bıdı bıdı yapmayın.

Yetti beeeee....
İstemiyorum bagımsız denetçi filan olmayı.
Denize gidiyorum işte.
Ohhhhhh......

ozgul35 ' Alıntı:
melissa78 ' Alıntı:

alakası yok

melisa78,

tamamen sein söylediğin doğruymuş.
bende şaşsırdım.
spl 16 temmuzda sitesinde açıklamayı yapacakmış.
daha önceden sınava başvurmayanlar kesinlikle başvuramıyacakmış.
telden öğrendim.
bilgine.
kitap alma

ozgul35 ' Alıntı:
ozgul35 ' Alıntı:
melissa78 ' Alıntı:

alakası yok

melisa78,

tamamen sein söylediğin doğruymuş.
bende şaşsırdım.
spl 16 temmuzda sitesinde açıklamayı yapacakmış.
daha önceden sınava başvurmayanlar kesinlikle başvuramıyacakmış.
telden öğrendim.
bilgine.
kitap alma

doğru anlamışım :( ama bu hiç iyi olmadı
teşekkür ederim :(

02/11/2011 tarihinden önce spk nın sınavlarına girmeyen smmm ler için eylül ayının ortasında sakarya üniversitesi aracılığıyla eğitim verilip yıl bitmedende sınav açılacakmış üzülmeyin

az önce kgk yı arayıp sordum

Bu sınav Spk nın yapmış olduğu sınavın muadilimi acaba

Arkadaşlar bir sorum olcak staj süresi bitmemiş ancak spknın sıanvına girmiş olup hala staj suresı devam edenler için ne olcak bir bilginiz varmı..Örneğin ben spknın sınavlrından 2 tanesini verdim ama hala stajımın bıtmeısne 1 yıl var bu durmda ne olcak bilgilendirirsenız sevınırım...Spk sınavlkarına gırmeye gecne sen baslamıstım ayrıca kgk gösterdiği tarihten 6 ay once ynaı bu 3 . sınavım olcak...

sorundegil ' Alıntı:
Arkadaşlar bir sorum olcak staj süresi bitmemiş ancak spknın sıanvına girmiş olup hala staj suresı devam edenler için ne olcak bir bilginiz varmı..Örneğin ben spknın sınavlrından 2 tanesini verdim ama hala stajımın bıtmeısne 1 yıl var bu durmda ne olcak bilgilendirirsenız sevınırım...Spk sınavlkarına gırmeye gecne sen baslamıstım ayrıca kgk gösterdiği tarihten 6 ay once ynaı bu 3 . sınavım olcak...

Bir bilgi yok ancak bir varsayım olabilir: TTK 400.md' de "...SMMM, YMM'ler arasından KGK seçecek..." şeklinde belirtildiği için, ruhsat sahipleri arasından seçileceği düşünülebilir. Ruhsat sahipleri arasından da SPK Lisansı olanların muaf tutulup tutulmaması söz konusu. (hala da netleşmedi, bilindiği üzere)

Yani; ilk şart ruhsat, ondan sonra lisans diye düşünüyorum.

peki ruhsatı aldıktan sonra bu hakkı kazabılcezmı 1 sene sonra...

yada oyler dıyleım sıvanları verdık ancka ruhsatımız yok ruhsatı aldıktan sonra bu hakkatan yararlanbılcezmı...

:)
Bugünü bilemiyoruz, gündem borsa gibi, günden güne değişiyor. 1 sene sonrasını tahmin etmek zor.
Ancak, sanmıyorum :(
1-SPK B.D. Sınav şartları içinde, 3568 sayılı kanunda yer alan meslek mensubu olmak gibi bir şart vardı sanıyorum.

2-Önce ruhsat sonra lisans olacağına göre; (ki daha önce yazdığım gibi, bu benim görüşüm) ruhsat almadan alınan lisans gözardı edilir diye düşünüyorum.
(Aynı durum şu anda sınavdan muaf tutulması gündeme getirilen Ticaret Bakanlığı müfettiş kadrolarıyla veya SMMM-YMM olmayan ama SPK lisansı olanlarla benzer durumu ifade ediyor.)

Ruhsat alındıktan sonra, belki (yani ilerde yapılırsa) lisans yenileme eğitimleri ile telafi edilebilir. Ama bu da bir varsayımdan öteye geçemiyor tabi.

:) kazanılan haklar kalmıyo ozman tesekkurler yınede en azından bır gorustur tabı bende tam tersı dusnuyorum cunku...

Arkadaşlar İsmmo açıklamasını gördünüz mü ?, sanki bu formu takip etmişlerde cevaben yazılmış bir metin gibi.
Dikkatimi çeken hiç son yaptıkları ayıptan bahsetmiyorlar (Ucebe 10 yıllık muhabbet)