Freelance İşlerin Vergilendirilmesi

Merhaba Forum üyeleri ben grafik tasarım üzerine çalışmalar yapıyorum ve bu işi freelancer olarak yapmak istiyorum size sormak istediğim sosyal medya istisna belgesi son düzenlemelerde sanırım daha genişletildi ve fiverr upwork gibi freelancer sitelerinide kapsıyor.fakat ben firmalarla değilde bireysel kişilerle freelance iş yapsam bu istisna kapsamına girer mi? Ve de fatura kesmemiz gerekir mi? çünkü bu ibana sıradan normal kişilerden ücret gelicek firma vs değil şimdiden teşekkürler

Merhaba Forum üyeleri ben grafik tasarım üzerine çalışmalar yapıyorum ve bu işi freelancer olarak yapmak istiyorum size sormak istediğim sosyal medya istisna belgesi son düzenlemelerde sanırım daha genişletildi ve fiverr upwork gibi freelancer sitelerinide kapsıyor.fakat ben firmalarla değilde bireysel kişilerle freelance iş yapsam bu istisna kapsamına girer mi?

firmalarla yada bireysel kişilerle freelance iş yapsarsaniz bu istisna kapsamına girmez. Freelance çalışma, serbest tarzda bir çalışma sistemi olduğu için vergi muafiyeti olduğu yanılgısı yanlıştır. Kişiler, yaptıkları işler karşılığında fatura kesmek zorundadır. Ayrıca freelancer olan kişiler, elde ettikleri gelir üzerinden vergi ödemekle yükümlüdür.
Ve de fatura kesmemiz gerekir mi?
Evet

çünkü bu ibana sıradan normal kişilerden ücret gelicek firma vs değil

Paranin kimden geldiginin bir onemi yok.