G:V:Kesintisi?

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
205
Konum
bALIKESİR
Merhabalar,
Avukat Müşterim CMK Gereği girdiği davaların ücretlerini tahsil etmek üzere baro ya fatura kesmiştir.
s.m.makbuzuna konu olan işler 2006 tarihinde gerçekleşmiştir.
bilindiği üzere mahsup edilmek üzere kesilen g.v.2006 tarihinde %22 iken 2007 den geçerli olmak üzere
%20 olarak değişmiştir.kesilmesi gereken g.v.oranı % kaç olamlıdır..
malmüdürlüğü % 22 de ısrar ediyor...
 
Üyelik
20 Mar 2007
Mesajlar
380
Konum
kocaeli
Ynt: G:V:Kesintisi?

fatura hagi tarihte düzenledi ise o tarihteki oranlar geçerlidir
 
Üyelik
9 Mar 2007
Mesajlar
396
Ynt: G:V:Kesintisi?

Serbest meslek işleri tahsil esasına dayanır ve tahsil edilen tutarlara ilişkin Serbest meslek makbuzu düzenlenir. Dolayısıyla Serbest meslek makbuzu hangi tarihte düzenlendi ise o tarihteki oran geçerlidir.
 
Üyelik
26 Eki 2006
Mesajlar
82
Ynt: G:V:Kesintisi?

yalnız burda eğer inceleme yapılırsa döneminde kesilmeyen serbest meslek makbuzu için vergi kaçırmadan dolayı ceza yiyebilirsiniz.
 
Üyelik
15 May 2007
Mesajlar
15
Ynt: G:V:Kesintisi?

GVK Madde 94'de; "Kamu idare ve müesseseleri ....... aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar" hükmü yer almaktadır. Görüldüğü üzere, vergi tevkifatı yapması gereken kamu kurumu bunu "ödemeyi yaptığı tarihte" yapmakla mükelleftir. Dolayısıyla, ödeme (naden veya hesaben ödeme) tarihinde oluşan stopaj oranları geçerli olacaktır.
 
Üst