Gayrimenkul Alımında Damga Vergisi

Cemil

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar
Şirket adına Gayrimenkul almaya karar verdik. Bununla ilgili yetki için YKK aldık ve noterden geçirdik. Burada sormak istediğim şudur. Satıcı ile Gayrimenkul Satış Vaadi sözleşmesi imzalayıp tapuya işleteceğiz. Bu aşamada damga vergisi ödeyecekmiyiz, yoksa satış esnasında mı ödeyeceğiz. Damga Vergisi Oranını Binde 4.5 olarak biliyorum bu oran doğrumudur.
Teşekkürler

Ynt: Gayrimenkul Alımında Damga Vergisi

Sayın Cemil,

Sözleşmenin üzerinde belli bir para yer alıyorsa binde 7,5 oranında damga vergisine tabidir. Damga vergisi mükellefiyetiniz varsa sözleşmenin düzenlendiği tarihi takip eden ayın 20' sine kadar, mükellefiyetiniz yoksa sözleşmenin düzenlendiği tarihi takip eden 15 gün içinde beyan edilmelidir.

Ben notere sorsum Satış Vaadi Sözleşmesinde tutar var ise Binde 4,5 Damga vergisi alıyoruz dedi. onun için biraz karıştım

Cemil ' Alıntı:
Ben notere sorsum Satış Vaadi Sözleşmesinde tutar var ise Binde 4,5 Damga vergisi alıyoruz dedi. onun için biraz karıştım

Karışmasın; noterde yapılan işlemlerde damga vergisi noterler tarafından tahsil edilir. sizin ayrıca bir damga vergisi ödemenize gerek yoktur.

Sayın Türk_bey
Oran olarak Binde 4.5 mu Binde 7.5 mu?
bu konuda kararsız kaldım...

Cemil ' Alıntı:
Sayın Türk_bey
Oran olarak Binde 4.5 mu Binde 7.5 mu?
bu konuda kararsız kaldım...

Damga Vergisine Tabi Kağıtlar

I. Akitlerle ilgili kâğıtlar
A. Belli parayı ihtiva eden kâğıtlar:
1. Mukavelenameler, taahhütnameler ve temliknameler (Binde 7,5)